Problemy z zębami jako skutek COVID-19?

Lista objawów i skutków zakażenia koronawiusem jest już bardzo długa, a i tak codziennie dochodzą nowe dolegliwości. Teraz okazuje się, że osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2 mają również problemy ze zdrowiem zębów. 

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Część osób po przechorowaniu choroby COVID-19 ma problemy ze zdrowiem zębów. Wśród nich jest między innymi wypadanie, wrażliwość dziąseł i szarzejąca się płytka nazębna. Jak tłumaczy amerykański lekarz w rozmowie z New York Times, rzadko zdarza się, aby zęby same z siebie się psuły, zazwyczaj jest jakaś tego przyczyna. A więc nie można wykluczyć, że jest to właśnie skutek zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Dentyści potwierdzają, że może być to możliwe, a oni sami mieli wiele przypadków kiedy z powodu różnych chorób i infekcji pacjent tracił lub uszkadzał swoje zęby. Lekarz dodaje, że wirus SARS-CoV-2 łączy się z białkiem eceptorowym ACE2, które jest w organizmie człowieka, również w komórkach nerwowych i śródbłonkowych. Przez to może on uszkadzać naczynia krwionośne, które mają miejsce w miazdze zęba. Drugą przyczyną może być nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na zakażenie.

Póki co nie sprawdzono wpływu COVID-19 na zęby, ale rozpoczęto pierwsze takie badania. Eksperci uważają, że skoro jest już tak dużo objawów, ale i skutków koronawirusa, że nie można wykluczyć kolejnych. Dentyści powinni zwracać szczególną uwagę podczas badań swoich pacjentów w czasie pandemii. Być może zauważą coś niepokojącego zanim będzie za późno.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c