Prof. Zbigniew Horban: „Decyzję o prokuratorach nie bardzo rozumiem”

Profesor Andrzej Horban zabrał głos w sprawie kolejności szczepień przeciwko COVID-19. Doradca premiera uważa, że teraz powinny być przede wszystkim szczepione osoby starsze. Dlatego nie do końca rozumie decyzję o zaliczeniu prokuratorów do pierwszej grupy.

Fot. Piotr Molecki/East News

14 stycznia 2021 roku w rozporządzeniu Rady Ministrów znalazł się dodatkowy rozdział dotyczący procesu szczepień. W dziale „Szczepiania ochornne przeciwko COVID-19” doprecyzowuje się kolejność szczepień zerowego etapu, ale także etapu pierwszego. Spore kontrowersje wywołał zapis dotyczący prokuratorów, którzy dołączyli do grupy pierwszej.

W rozmowie z TVN24  główny doradca premiera do spraw COVID-19 i krajowy konsultant do spraw chorób zakaźnych dopytywany był o tę decyzję. Przekazał, że on sam szczerze mówiąc, nie do końca ją rozumie. Doradca premiera wytłumaczył, że on i cała rada medyczna stoi na stanowisku, że w pierwszej grupie powinni być szczepieni przede wszystkim ludzie zgodnie z wiekiem. Im człowiek starszy, tym powinien otrzymać szczepionkę wcześniej.

W ubiegły  piątek ruszyły zapisy osób powyżej 80 roku życia na szczepienia. Za kilka dni będą mogli zapisać się również seniorzy powyżej 70 roku życia. W pierwszej grupie poza osobami starszymi mogą jednak zaszczepić się również nauczyciele i wychowawcy, a także osoby zatrudnione w placówkach oświaty, funkcjonariusze i  żołnierze m.in. Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, ale również prokuratorzy i asesorzy prokuratury,  członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c