Projektowanie wnętrz mieszkań: jak zaaranżować przestrzeń?

Podczas aranżowania mieszkań usługi projektantów wnętrz często traktuje się jako zbędny wydatek. Jest to oczywiście błędne podejście, które może negatywnie odbić się na funkcjonalności i wyglądzie przestrzeni. Sięgając po pomoc fachowca, gwarantujesz sobie idealne dostosowanie aranżacji do własnych potrzeb oraz bezpieczną i komfortową eksploatację wszystkich pomieszczeń. W tym artykule podpowiemy Ci więc, co powinien zawierać dobry projekt mieszkania.

Fot. Materiały prasowe

O czym pamiętać, przygotowując projekt?

Nawet najlepszy projektant wnętrz nie stworzy odpowiadającej Ci aranżacji, jeżeli nie będzie znał Twoich potrzeb w tym zakresie. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, upewnij się więc, że zatrudniony przez Ciebie wykonawca wie, na jakich elementach mieszkania zależy Ci najbardziej. Przedstaw mu swoje spojrzenie zarówno na funkcjonalność, jak i wygląd przestrzeni. Nie musisz oczywiście wiedzieć, jak osiągnąć konkretne efekty — propozycje najlepszych rozwiązań powinny wyjść od projektanta.

Jeżeli zależy Ci na aranżacji w określonym stylu — na przykład skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym — koniecznie poinformuj o tym wykonawcę projektu. Jeśli jednak zupełnie się na tym nie znasz, powiedz mu po prostu, co Ci się podoba, a co nie. Fachowiec dobierze odpowiednie rozwiązania, proponując Ci określoną estetykę lub atrakcyjnie łącząc elementy różnych stylów.

Co powinien obejmować projekt wnętrza?

Choć projektowanie wnętrz to dość złożony proces, wymagający uwzględnienia wielu różnych czynników, przygotowany przez fachowca dokument nie powinien być dla Ciebie zbyt skomplikowany. Jest to treść, na którą składa się zarówno rysunek, jak i jego opis. Nie musi być bardzo rozbudowana — wręcz przeciwnie, najważniejsza okaże się czytelność i zwięzłość przekazu.

Do obowiązkowych elementów projektu wykonawczego należą:

  • Koncepcje projektowe — obrazują kolejne etapy powstawania ostatecznych propozycji i mogą przydać się podczas prac wykonawczych.
  • Inwentaryzacja — musi obejmować wszystkie informacje pozyskane przez projektanta na etapie pomiaru lokalu, takie jak punkty elektryczne, hydrauliczne i c.o., skrzynki teletechniczne, nawiewniki itp. Czasami zawiera również wymiary okien, wysokość parapetów czy progów balkonowych.
  • Układ funkcjonalny — to istotna składowa projektu, przybliżająca konkretne odległości pomiędzy meblami i faktyczne wymiary pomieszczeń. Ma decydujący wpływ na funkcjonalność przestrzeni.
  • Układ ścian i zabudowy g-k — przedstawia wszelkie ingerencje w ściany, czyli ewentualne wyburzenia i nowe przegrody. Obejmuje także zabudowę gipsowo-kartonową z wyłączeniem sufitów podwieszanych.
  • Projekt elektryki — kolejny istotny element, do którego stworzenia niezbędne okażą się odpowiednie kompetencje projektanta. Układ musi zawierać wykaz punktów elektrycznych oraz miejsca ich włączania.
  • Projekt hydrauliki — obejmuje osie wyprowadzania punktów hydraulicznych oraz opis przeznaczenia poszczególnych przyłączy, a także ich wysokość od podłogi. W układzie należy uwzględnić również grzejniki.
  • Projekt podłóg — określa rodzaj powierzchni oraz kierunek układania paneli lub desek. Powinien dostarczać również informacji na temat miejsca montażu listew przypodłogowych i dylatacyjnych oraz wskazywać płytę początkową, od której należy zacząć kłaść posadzkę.
  • Projekt malowania ścian — powinien określać nie tylko kolor ścian, ale także pokrywające je materiały (np. kamień dekoracyjny, stiuk, tapeta itd.). Punkt ten nie obejmuje jednak łazienki.
  • Projekt sufitów podwieszanych — skupia się przede wszystkim na wymiarze płyt g-k oraz rozmieszczeniu punktów oświetleniowych.
  • Zabudowa meblowa — sam projekt wskazuje ogólny zamysł, funkcje oraz wymiary mebli. O detalach — takich jak materiał wykonania czy kolorystyka — zadecyduje jednak prawdopodobnie stolarz, z którym będziesz współpracować w tym zakresie.
  • Układ płytek — o ile w przypadku pozostałych pomieszczeń wystarczą ogólne informacje na temat pokrycia ścian, o tyle projekt łazienki wymaga zdecydowanie bardziej szczegółowych danych — dotyczących m.in. rodzaju użytych płytek, ich wymiarów oraz wskazania kafelków początkowych.

Powyższe elementy to absolutna podstawa każdego projektu wykonawczego mieszkania. Dokumenty mogą oczywiście zostać wzbogacone o dodatkowe informacje wynikające ze specyfiki aranżacji lub Twoich indywidualnych potrzeb.

Jak wybrać projektanta wnętrz?

Poszukując dobrego fachowca w zakresie projektowania wnętrz (https://fixly.pl/kategoria/projektowanie-wnetrz), możesz zwrócić się do jednej ze znanych firm działających na rynku. Musisz się jednak wówczas liczyć z długim okresem oczekiwania na efekty i z dość wysokimi kosztami. Alternatywne rozwiązanie polega na skorzystaniu z usług prywatnych wykonawców, którzy zamieszczają swoje oferty na przykład w serwisach ogłoszeniowych. Doświadczonych projektantów znajdziesz również na takich platformach jak Fixly.

Wybierając fachowca, zapoznaj się ze zrealizowanymi przez niego projektami oraz opiniami innych klientów na temat jego pracy. W ten sposób zyskasz gwarancję wysokiej jakości usług, która może iść w parze z przystępnymi cenami.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]