Przerażające wideo o osiedlu Dudziarska: „W środku policja znalazła 11 ciał” [WIDEO]
Urbex History zrobił materiał o osiedlu Dudziarska. Przewodnikiem po blokach socjalnych na Koziej Górce Grochowskiej był Mateusz, młody mieszkaniec, który jako jeden z ostatnich opuścił osiedle.
Już na wstępie opowiedział przerażającą historię:
„W tym bloku, właśnie przy pierwszych oknach taka niewidoma osoba znaczy pseudo niewidoma, bo ta osoba tak naprawdę widziała (mieszkała – dop. red) i ona niby była niewidoma, ona chodziła o takiej lasce ale w pewnym momencie jak wjechali już policjanci jak osiedle zaczęło pustoszec, to policja znalazła 11 ciał w domu. Po prostu zamordował 11 osób. Ten niewidomy, on udawał że jest niewidomy, ale był widomy. Dokładnie tam, te pierwsze okna za tą choinką.” – opowiadał Mateusz.
Historia osiedla:
W 1994 roku w części wschodniej Koziej Górki wybudowano osiedle Dudziarska, w którym zamieszkali ludzie z wyrokami eksmisyjnymi oraz osoby potrzebujące mieszkań kwaterunkowych. Jedną trzecią mieszkań w budynku nr 40a przyznano rodzinom policjantów. Na całym osiedlu w trzech budynkach znajduje się 211 lokali, z czego w 2016 zasiedlonych było 145. Część z nich stanowili dzicy lokatorzy, dlatego wejścia do pustych mieszkań były zamurowywane.
Pod budowę osiedla celowo wybrano teren odizolowany. Miały być to budynki rotacyjne, w których nikt nie chciałby mieszkać dłużej. Słabo skomunikowane osiedle, oddzielone od reszty miasta ze wszystkich stron torami kolejowymi i pozbawione wygód, sklepów, autobusu itp., stało się swoistym gettem, opisywanym przez media. Do osiedla nie doprowadzono centralnego ogrzewania. 14 listopada 2007 roku uruchomiono linię autobusową łączącą osiedle Dudziarska z Grochowem. W 2010 na ścianach budynków artyści z kolektywu Zmiana Organizacji Ruchu na ślepych ścianach budynków namalowali murale wzorowane na Czarnym kwadracie na białym tle Kazimierza Malewicza.
W 2015 osiedle uznano za nieudany eksperyment społeczny i podjęto decyzję o jego wygaszeniu do końca 2017. Ostatni mieszkańcy zostali wykwaterowani pod koniec 2019.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.