Przy Dworcu Zachodnim płonął człowiek!

– Ratunku! Pomocy! Palę się! – tak dramatyczne krzyki usłyszeli strażnicy miejscy, którzy w nocy patrolowali otoczenie Dworca Zachodniego. Funkcjonariusze błyskawicznie ruszyli z pomocą.

Fot. Warszawa w Pigułce

Dramat rozegrał się tuż przed godziną 2 w nocy, 21 września. Strażnicy miejscy z III Oddziału Terenowego kontrolowali okolice dworca autobusowego, gdy usłyszeli rozdzierające nocną ciszę przeraźliwe krzyki. W pobliżu budynku dyspozytorni paliło się drzewo. Słup ognia sięgał kilkudziesięciu metrów. Pod drzewem funkcjonariusze zauważyli postać człowieka, który wzywał pomocy. Strażnicy miejscy przeskoczyli przez ogrodzenie i pobiegli ratować mężczyznę.

Łapiąc za ręce wyciągnęli go z ognia w bezpieczne miejsce i zaczęli gasić płonące na nim ubranie. Natychmiast wezwali przez radio pogotowie ratunkowe i straż pożarną.

Poszkodowanym był 69-letni mieszkaniec Warszawy. Ratownicy, którzy go opatrywali na miejscu, ocenili, że doznał poparzeń drugiego stopnia na powierzchni około 20 procent ciała. Najbardziej poparzone miał ręce i nogi. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. Przyczyny pożaru zbadają specjaliści.

Pierwsza pomoc w przypadku nagłego poparzenia

Oto kilka kroków, które można podjąć w celu pomocy ofierze nagłego poparzenia. Należy jednak pamiętać, że te wskazówki nie zastępują profesjonalnej pomocy medycznej i w przypadku poważnych poparzeń niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem.

1. Ocen sytuację i zapewnij bezpieczeństwo

Upewnij się, że ofiara i osoby w okolicy są bezpieczne. Usuń źródło ciepła, aby zapobiec dalszym poparzeniom.

2. Ochładzaj poparzoną skórę

Najważniejszym krokiem w przypadku pierwszej i drugiej stopnia poparzenia jest ochłodzenie skóry. Użyj chłodnej, ale nie zimnej wody, aby przemywać obszar poparzenia przez 10-20 minut. Unikaj używania lodu lub bardzo zimnej wody, ponieważ może to pogorszyć stan poparzenia.

3. Zdejmij ubranie i biżuterię

Ostrożnie zdejmij ubrania i biżuterię z obszaru poparzenia. Jeśli są przylepione do skóry, nie zdejmuj ich siłą, ale poczekaj na profesjonalną pomoc medyczną.

4. Nie stosuj maści ani kremów

Nie nakładaj na poparzoną skórę żadnych maści, kremów, olejów ani innych substancji, które mogą utrudnić ocenę stopnia poparzenia przez personel medyczny.

5. Przykryj poparzenie

Użyj czystego, wilgotnego opatrunku lub folii spożywczej, aby przykryć obszar poparzenia. Unikaj używania bawełnianych materiałów, które mogą pozostawić włókna na poparzonej skórze.

6. Zwalczaj ból

Możesz podać ofierze paracetamol lub ibuprofen w celu złagodzenia bólu, o ile nie ma przeciwwskazań do tych leków. Konsultacja z lekarzem jest jednak zawsze zalecana.

7. Nie pękaj pęcherzy

Jeżeli na skórze pojawią się pęcherze, nie przebijaj ich. Otwarte pęcherze są podatne na infekcje.

8. Zadzwoń po pomoc medyczną

W przypadku poważnych poparzeń, takich jak poparzenia trzeciego stopnia, poparzenia obejmujące duże obszary ciała, poparzenia dróg oddechowych czy poparzenia u dzieci i osób starszych, niezwłocznie wezwij pomoc medyczną.

9. Monitoruj stan ofiary

Nawet jeżeli poparzenie wydaje się być niewielkie, stan ofiary może się szybko pogorszyć. Monitoruj jego/jej stan i wezwij pomoc medyczną, jeśli to konieczne.

10. Skonsultuj się z lekarzem

Wszystkie poparzenia, nawet te, które wydają się niewielkie, powinny być ocenione przez lekarza. Niektóre poparzenia mogą wydawać się niewielkie, ale mogą prowadzić do komplikacji.

Pamiętaj, że powyższe wskazówki są ogólnymi zaleceniami i w przypadku poważnych poparzeń niezbędne jest natychmiastowe skonsultowanie się z lekarzem czy innym specjalistą w dziedzinie medycyny.

Uwaga: Informacje te nie zastępują profesjonalnej porady medycznej i są przeznaczone tylko jako wstępne wskazówki. W przypadku poważnych poparzeń lub innych komplikacji zdrowotnych, skonsultuj się z kwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl