Przyjęto projekt ustawy ws. OFE! Do sierpnia Polacy muszą zdecydować!

Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu Otwartego Funduszu Emerytalnego w Indywidualne Konto Emerytalne, z możliwością przeniesienia środków do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ma to uporządkować polski system emerytalny. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Jak przekazał szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE, z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Jak tłumaczy, ma to pozwolić na uporządkowanie systemu emerytalnego o trzy rozwiązania.

Pierwszym jest emerytura dożywotnia w ZUS, kolejne to prywatne środki z systemu pracowniczego( PPK i PPE) i indywidualnego. Opcją domyślną będzie przejście z OFE na IKE i to stanie się bez potrzeby wykonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności czy dostarczania dokumentów. Jedyne co, to trzeba będzie zapłacić 15% podatek, który trafi do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem czerwca 2021 roku. Polacy będą mieli czas na podjęcie decyzji- czy chcą pozostać w IKE czy przenieść swoje pieniądze do ZUS, do 2 sierpnia 2021 roku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c