Przyjeżdżasz do Polski na święta? Te osoby będą musiały odbyć kwarantannę

Jeżeli przyjeżdżacie do Polski być może zostaniecie objęci obowiązkiem kwarantanny. Jest jednak mnóstwo wyjątków.

Fot. Shutterstock

Podstawowa zasada jest taka, że kwarantannie nie podlegają obywatele Państw Unii Europejskiej. Taka sama zasada dotyczy Wielkiej Brytanii do końca 2020 roku.

Należy pamiętać jednak, że po powrocie do kraju obowiązują już lokalne przepisy. Może być więc tak, że do Polski dostaniecie się bez problemu, ale po powrocie np. do Wielkiej Brytanii czekać Was będzie kwarantanna.

Kwarantannie podlegają osoby, które przekraczają granicę będącą jednocześnie granicą Unii. Tak więc obywatele np. Ukrainy, Rosji czy Białorusi. Dotyczy to też granicy powietrznej lub morskiej więc to samo dotyczy obywateli USA czy Chin. Od tej zasady jest jednak mnóstwo wyjątków.

Jeżeli jesteście obywatelami Polski, małżonkami lub dziećmi obywateli Polski, nie będziecie podlegać obowiązkowej kwarantannie. Oprócz tego z kwarantanny wyłączeni są m.in. studenci, doktoranci i uczniowie pobierający naukę w Polsce, cudzoziemcy posiadający prawo czasowego lub stałego pobytu i osoby wykonywujący zawód medyczny. Ponadto kwarantanny nie będą odbywać również obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (to Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym (to Czechy, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania) lub Konfederacji Szwajcarskiej, a także ich małżonkowie i dzieci oraz cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt w wyżej wymienionych państwach.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c