Ratował węgierskich Żydów – tablica ku czci R. Wallenberga

Dziś, 19 kwietnia, o godz. 10.30, nastąpi odsłonięcie tablicy upamiętniającej Raoula Wallenbera (u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i ulicy jego imienia, prowadzącej na pl. Grzybowski).

Raoul_Wallenberg

Fot. Wikipedia

W uroczystości udział wezmą: Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy, Inga Eriksson Fogh, ambasador Królestwa Szwecji,  Ivan Gyurcsik, ambasador Węgier, Ann Azari, ambasador Izraela i Cecilia Ahlberg, krewna Raoula Wallenberga.

O godz. 11.15 nastąpi przejście na pl. Grzybowski, gdzie zostanie otwarta wystawa poświęcona dziełu R. Wallenberga pt.: „Nie mógłbym postąpić inaczej”.

–  szwedzki przedsiębiorca i dyplomata, który pod koniec II wojny światowej jako sekretarz poselstwa szwedzkiego w Budapeszcie uratował z Holokaustu dziesiątki tysięcy Żydów. Powołał specjalną „sekcję humanitarną” przy poselstwie Szwecji. 17 stycznia 1945 roku, po wkroczeniu Armii Czerwonej na Węgry, został aresztowany przez NKWD, wywieziony do Moskwy. Jego dalsze losy nie są znane. W 1963 roku został pośmiertnie odznaczony przez Instytut Yad Vashem medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.  Stał się symbolem działalności na rzecz ratowania życia ludzkiego w całej Europie.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c