Ruszyły ogromne kontrole. Inspektorzy sprawdzą wszystkie Twoje torby. Sypią się wysokie kary
Mieszkańcy Mazowsza muszą się mieć na baczności – od początku 2025 roku urzędy i straże miejskie nasilają kontrole segregacji odpadów. Kto nie przestrzega zasad, może liczyć na wysokie kary. W niektórych miejscowościach opłata za niesegregowane śmieci jest nawet trzykrotnie wyższa.

Fot. Cottonbro / Pexels
Tysiące kontroli w Warszawie, sypią się kary
W stolicy kontrole prowadzone są już od dawna. W 2023 roku przeprowadzono ich ponad 6 tysięcy (dokładnie 6104). Efekty? Wystawiono 131 mandatów, skierowano 9 wniosków o ukaranie do sądu, a 197 osób otrzymało pouczenia.
Kontrolerzy nie bawią się w szczegóły – pracownicy Oddziału Ochrony Środowiska i strażnicy miejscy mają prawo zajrzeć do pojemników i toreb ze śmieciami, by sprawdzić, czy odpady są właściwie segregowane. W przypadku wykrycia nieprawidłowości kary są przeróżne. Jeżeli sprawca jest znany może zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł. Jeżeli ktoś nie przyjmie mandatu sprawa trafia do sądu, gdzie maksymalna kara to już 5000 zł. To nie wszystko, bo w ramach kary możemy zostać obłożeniu trzykrotnością normalnej stawki za odbiór śmieci. Jeżeli do naruszenia doszło w zbiorowym kontenerze przynależnym do bloku, a nie w domu jednorodzinnym, karani są wszyscy mieszkańcy bloku, niezależnie od tego kto zawinił.
Mniejsze miejscowości też się mobilizują
Śladem Warszawy idą teraz mniejsze miasta. W Glinojecku na Mazowszu właśnie ruszają kontrole segregacji odpadów. Od stycznia mieszkańcy płacą za śmieci 28 złotych miesięcznie od osoby. Jednak ci, którzy nie segregują, muszą liczyć się z opłatą aż 84 złote od osoby.
Miasto zmaga się również z problemem niepłacących za wywóz śmieci. Zaległości mieszkańców sięgają już 180 tysięcy złotych. Władze Glinojecka nie zamierzają odpuszczać – wszystkie zaległości są na bieżąco przekazywane do komorników.
Nowe przepisy w całym kraju
Od 1 stycznia 2025 roku w całej Polsce obowiązują nowe zasady segregacji odpadów. Wprowadzono między innymi zakaz wrzucania ubrań i tekstyliów do odpadów zmieszanych. W wielu miejscowościach wraz z nowymi zasadami wzrosły też opłaty za wywóz śmieci.
Samorządy zapowiadają, że będą rygorystycznie egzekwować przestrzeganie zasad segregacji. Ma to związek nie tylko z ochroną środowiska, ale także z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów i karami, jakie gminy płacą za nieosiąganie wymaganych poziomów recyklingu.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.