Rząd przejmie Szpital Południowy na stałe?

Coraz częściej pojawiają się głosy, że nowo powstały szpital na Ursynowie, który przeznaczony został do leczenia pacjentów zakażonych koronawirusem, może zostać przejęty już na stałe przez rząd. Takie obawy wyraziła między innymi wiceprezydent miasta, Renata Kaznowska. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Wciąż nie cichną spory wokół Szpitala Południowego w Warszawie. Działa on od 15 lutego 2021 roku i docelowo miał przyjmować 300 pacjentów zakażonych koronawirusem. Problemy pojawiły się jednak z brakami kadrowymi, przez co pod koniec marca w placówce przebywało zaledwie 60 osób. Zdaniem rządu była to wina władz Warszawy, a wojewoda mazowiecki wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o ustanowienie dla szpitala nowego komisarza.

Teraz jednak pojawia się coraz więcej głosów, że placówka może już nie wrócić w ręce samorządu. Jak informuje Onet, sama wiceprezydent Warszawy wyraziła zaniepokojenie, pomimo, że resort zdrowia temu zaprzecza.

„Podzielam te obawy z co najmniej paru powodów. Szpital Południowy dostał decyzję na wprowadzenie komisarza do 22 marca 2022 roku. Tak, jakby pan minister Niedzielski już przesądził, że do tego terminu będziemy mieli pandemię koronawirusa.”

-wyjaśniła. Poinformowała też, że od grudnia 2020 roku przy ministrze zdrowia pracuje cały zespół roboczy do centralizacji szpitali i według wszystkich uzgodnień, planowana jest olbrzymia reforma służby zdrowia.

„Projekt ustawy, który miał trafić na biurko pani marszałek Sejmu w maju, pojawi się miesiąc później, bo przygotowania nad podwalinami do tej ustawy zostały przesunięte z 28 lutego na koniec marca. Więc prawdopodobnie w czerwcu trafi do Sejmu projekt, który, mówiąc wprost, nacjonalizuje i przejmuje samorządowe szpitale. I być może Szpital Południowy to pierwszy szpital samorządowy, wybudowany ze środków miasta, za, bagatela, 400 mln zł, który jak już trafił w ręce rządu na rok, to już nie wróci.”

-dodaje zaniepokojona wiceprezydent.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c