Rządowe strony ujawniły datę planowanej eliminacji tytoniu w Polsce! [09.07.2023]
Wydaje się, że zbliża się koniec ery tradycyjnych papierosów. Walka z nałogiem tytoniowym staje się coraz bardziej powszechna zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie. Wprowadzenie całkowitego zakazu palenia oraz specjalnych punktów sprzedaży, w których papierosy będą dostępne tylko na podstawie recepty lub zaświadczenia, jest pierwszym tego rodzaju krokiem w Europie.
Duże korporacje tytoniowe dostrzegają rosnącą tendencję do zaostrzania przepisów dotyczących sprzedaży i konsumpcji tytoniu na całym świecie. Marlboro podjęło decyzję o zakończeniu produkcji tradycyjnych papierosów, skupiając się na nowych rozwiązaniach, takich jak podgrzewacze tytoniu.
Holandia jest pierwszym krajem, który podejmuje zdecydowane działania w celu zwalczania palenia i wprowadza szereg przepisów, które faktycznie oznaczają całkowity zakaz palenia. Od 1 lipca 2024 roku zakaz sprzedaży papierosów w tradycyjnych sklepach, automatach, pubach i innych miejscach będzie obowiązywać w około 6,5 tysiąca punktów sprzedaży. Papierosy i e-papierosy będzie można kupić tylko w specjalnych sklepach, a ich nabycie będzie wymagało uzyskania specjalnego zezwolenia od lekarza na podstawie recepty lub zaświadczenia. Celem kraju jest stworzenie środowiska wolnego od tytoniu i pokolenia, które nie będzie związane z tym nałogiem. Co ciekawe, niektóre sklepy samorzutnie dołączają do tej inicjatywy i zrezygnowały już z sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Podobne rozważania prowadzi Islandia i Nowa Zelandia. Islandia rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu palenia od 2011 roku, ale ostatecznie zdecydowano się jedynie na silne ograniczenia miejsc, w których można palić. W Nowej Zelandii trwa dyskusja na temat ograniczenia palenia dla osób urodzonych po 2004 roku, co oznaczałoby, że nowe pokolenie nigdy nie zazna papierosów. Rząd planuje również ograniczyć zawartość nikotyny w wyrobach tytoniowych, zmniejszyć liczbę miejsc do palenia oraz podnieść cenę papierosów.
Wiele państw dąży do osiągnięcia statusu „państwa wolnego od tytoniu”, czyli sytuacji, w której mniej niż 5% obywateli ma nałóg palenia. Szwecja ma szanse na osiągnięcie tego celu do 2024 roku, głównie dzięki popularności snusa, formy tytoniu używanej doustnie. Wielka Brytania również planuje zmniejszenie odsetka palaczy do 5% do 2030 roku i jest blisko realizacji tego celu.
Według raportu UE, od 2013 roku 17 krajów europejskich wprowadziło surowe przepisy antytytoniowe. Najbardziej restrykcyjne zasady obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, Malcie, Hiszpanii i na Węgrzech. Irlandia była pierwszym krajem, który wprowadził zakaz palenia w miejscach publicznych. Reklama wyrobów tytoniowych jest również zabroniona, a podatek akcyzowy na tytoń należy do najwyższych w UE. Średni koszt paczki papierosów w Irlandii wynosi 54 złote (12 EUR), a za bardziej znane marki trzeba zapłacić około 67 złotych (15 EUR). Sieci detaliczne w USA i Europie również wprowadzają własne ograniczenia dotyczące sprzedaży papierosów. Lidl planuje zaprzestać sprzedaży tych produktów w Danii od 2028 roku, a ten zakaz może być rozszerzony na całą Unię Europejską.
Na stronie rządowej GIS opublikowano plan całkowitej eliminacji tytoniu w Polsce
„Polityka redukcji szkód wyrządzonych przez palenie papierosów czy całkowita eliminacja tytoniu ze społeczeństwa?
Kraje, które przyjęły strategię endgame, czyli całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa:
- Finlandia – do 2030 r.
- Nowa Zelandia – do 2025 r.
- Szkocja – do 2034 r.
- Irlandia – do 2025 r.
- Dania – do 2030 r.
- Kanada – do 2035 r. (obecnie pali 13% )
- Szwecja – do 2025 r. (obecnie pali 14%)
* w większości krajów celem jest redukcja do max. 5% .
Strategię harmreduction (czyli redukcję szkód; strategia redukcji szkód odrzuca przekonanie o całkowitej abstynencji jako jedynej i najlepszej terapii dla osób uzależnionych. W przypadku palaczy miało to i nadal ma na celu eliminację związków toksycznych, pozostawiając palaczowi możliwość przyjmowania nikotyny).
Wielka Brytania i Francja – przyjęły strategię harm reduction.
Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!” – czytamy na stronie GIS.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.