Sensacja archeologiczna pod Warszawą.

W Błoniu znaleziono pozostałości XIII-wiecznego klasztoru.

Fot. pixabay.com

Znaleziska dokonano obok kościoła Świętej Trójcy w podstołecznym Błoniu.

Pochodzący z XIII wieku klasztor należał do kanoników regularnych. Jest to niezwykle cenne znalezisko, niestety wkrótce może zostać zalane asfaltem planowanego w tym miejscu parkingu.

Błoński klasztor został „namierzony” dopiero 2 lata temu przez profesora Marcina Solarza, prodziekana Wydziału Geografii UW, na mapie z 1866 roku.

Nieinwazyjne badania georadarowe i elektroporowe miały zostać przeprowadzone w tym roku przez naukowców w tym roku. Niestety budująca w tym miejscu przykościelny parking ekipa z ciężkim sprzętem była szybsza.

Po zgłoszeniu sprawy wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków prace budowlane wstrzymano, ale i okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie ratunkowych badań archeologicznych. Roboty inwestycyjne zostały wstrzymane do września.

Klasztor kanoników regularnych funkcjonował w Błoniu aż do 1819 r., kiedy to władze carskie dokonały kasaty zakonu.

Jego budynek miał wymiary 11 x 32 m i został rozebrany na przełomie XIX i XX w. Jeśli wyniki obecnych prac archeologicznych okażą się obiecujące i zostaną zgromadzone konieczne środki, możliwe jest przebadanie także reszty fundamentów.

Do tej pory odnaleziono m. in. fragmenty średniowiecznej ceramiki, ozdobne kafle, kościany grzebień oraz muszle po ostrygach z XVIII w. oraz odkryto wejście do piwnicy.

Znaleziony zabytek jest o tyle cenniejszy, że Mazowsze w średniowieczu było najbardziej zacofaną i pustoszoną przez najazdy dzielnicą kraju, wiec jest tu bardzo mało zabytkowych budowli niedrewnianych.

Profesor Solarz chciałby, aby przykościelny parking przeprojektowano, by zachować klasztorne fundamenty, a te odsłonięte zabezpieczyć i wyeksponować. Niestety miejscowy proboszcz jest zdecydowany, aby w tym miejscu powstał parking.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.