Śmierć na budowie. Operator żurawia porażony prądem. Akcja ratunkowa na wysokości

W piątek 4 stycznia ok. godziny 13 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego „Warszawa 7” została zadysponowana na ul. Traktorzystów gdzie doszło do przykrego w skutkach zdarzenia na budowie. Operator żurawia pracujący w kabinie na wysokości około 40 metrów nad ziemią został porażony prądem.

Fot. st. kpt. Łukasz Panasiuk

Działania ratowników wysokościowych w początkowej fazie akcji polegały na dotarciu do operatora po drabinie żurawia i rozpoczęciu udzielania pomocy medycznej. Jednocześnie kolejni ratownicy budowali stanowiska do ewakuacji.

Po ocenie stanu poszkodowanego stwierdzono, że doszło do zatrzymania krążenia i przystąpiono do resuscytacji z użyciem AED oraz pół-automatycznego respiratora w celu wspomagania oddechu zastępczego. Z uwagi na trudne warunki prowadzenia działań medycznych podjęto decyzję o użyciu urządzenia do automatycznej kompresji klatki piersiowej, które zostało udostępnione strażakom przez Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Następnie ratownicy, wykorzystując zbudowane stanowiska i techniki linowe ewakuowali poszkodowanego w noszach na ziemię. Operator żurawia został przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Lekarz stwierdził zgon pacjenta.

Działania w których brało udział 6 ratowników wysokościowych SGRW trwały 2,5 godziny.

Źródło: Komenda Miejska PSP m.st. Warszawy

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.