Spacerowali sobie po ścianie wieżowca. „Zainspirowani zręcznością tatrzańskich kozic” [WIDEO]

Na Mokotowie odbyła się niecodzienna akcja, która jest częścią projektu pod nazwą „Brave or stupid”.  Trójka artystów: Grzegorz Stefański, Katarzyna Krakowiak i Piotr Urbaniec spacerowali po ścianie 17-piętrowego wieżowca na Mokotowie.


Akcja jest jednym z działań zainspirowanych plenerem w tatrzańskim Schronisku PTTK w Dolinie Pięciu Stawów pt. „Relacja Warszawa – Zakopane”. Artyści chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na życie ludzi w blokach:

„Trójka artystów obiektem akcji uczyni malowniczo położony siedemnastopiętrowy punktowiec przy ulicy Dworkowej 2, zaprojektowany w 1974 roku między innymi przez arch. Leszka Kołacza. Zainspirowani zręcznością tatrzańskich kozic artyści wykonają zaprzeczający sile ciążenia performance, który odwołuje się do wyczynów wysokogórskich wspinaczy, przekonanych, że góra jest po to, by ją zdobywać. Podobnie egotyczny wyczyn dokonany na modernistycznym mieszkaniowcu, a nie w skałach, zyskuje całkiem inne znaczenie. Można odczytywać go poprzez tradycję sztuki performance: architektoniczne interwencje Gordona Matta Clarka czy działania choreograficzne nowojorskiej artystki Trishi Brown. Widoczne z dołu maleńkie figurki performerów unaocznią widzom to, co jest ukryte za szarymi murami bloku – prywatne życie ludzi, którzy przeżywają swoje codzienne radości i smutki w równoległych pionach mieszkań.” – piszą organizatorzy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c