Spleśniałe jedzenie w lodówce to niemałe zagrożenie dla zdrowia! To powinniśmy zrobić, gdy je zauważymy

Bardzo prawdopodobnym jest, że każdy z nas otwierając lodówkę zastał mało apetyczny widok zepsutego jedzenia. Czasami zdarzy nam się zostawić otwartą kilka dni śmietanę czy zapomniane warzywo pozostawione na dnie lodówki, zasłonięte innymi produktami. Warto jednak wiedzieć co zrobić w takiej sytuacji by nie narazić się na komplikacje zdrowotne

Fot. Materiały prasowe

Pleśń, potocznie określana jako grzyby strzępkowe, jest rodzajem mikroorganizmów występujących w środowisku, których cechą jest szybki wzrost oraz intensywna produkcja zarodników. Część z nich stanowi zagrożenie dla ludzi, gdyż wytwarza tak zwane mykotoksyny, Toksyny te najczęściej zanieczyszczają produkty roślinne, w tym zboża, warzywa, suszone owoce, orzechy, kawę, kakao i herbatę. Mogą być również obecne w napojach alkoholowych, takich jak wino i piwo oraz w produktach pochodzenia zwierzęcego. 

Pleśń na żywności rozwija się w odpowiednich dla siebie warunkach. Szczególnie potrzebuje wilgoci, kwaśnego odczynu, dostępu do powietrza oraz temperatury powyżej 15 stopni Celsjusza, jednak niektóre rodzaje pleśni mogą rosnąć również w niższych temperaturach, w tym w lodówce. Zatem jeżeli przechowujemy nieodpowiednio zabezpieczoną przed kontaktem z powietrzem  żywność o kwaśnym pH (np. owoce), dodatkowo w wilgotnych warunkach, możemy spodziewać się, że w naszej lodówce pojawi się pleśń. 

Należy zaznaczyć również, że samo usunięcie widocznej pleśni nie rozwiązuje problemu, gdyż składa się nie tylko z widocznej grzybni, ale także z niezauważalnych gołym okiem zarodników i strzępek. Z tego powodu należy wyrzucić cały produkt posiadający oznaki pleśni. Nawet niewidoczna dla oka pleśń może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Warto również podkreślić, że mikotoksyny są odporne na procesy technologiczne, takie jak gotowanie, smażenie czy fermentacja.

Natomiast zatrucie pleśnią może prowadzić do różnych powikłań, w zależności od rodzaju pleśni i produkowanych przez nią toksyn. Po spożyciu spleśniałej żywności mogą wystąpić takie objawy jak nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, problemy ze skórą oraz reakcje alergiczne. Natomiast w cięższych przypadkach zatrucie może być niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza u osób z osłabionym układem odpornościowym.

Należy zatem regularnie sprawdzać stan żywności, unikać spożywania produktów z widoczną pleśnią oraz przechowywać jedzenie w odpowiednich warunkach, aby zapobiec wzrostowi pleśni. Konieczne jest odpowiednie przechowywanie żywności, z dala od wilgoci i źródeł ciepła. Doskonale sprawdzą się szklane pojemniki na żywność do przechowywania w lodówce.

Ponadto należy regularnie czyścić lodówkę oraz inne miejsca, w których przechowywane jest jedzenie (zaleca się czyszczenie co około 2-3 miesiące). Należy również spożywać świeże produkty w terminie, przed upływem daty przydatności do spożycia. Warto również planować posiłki oraz zakupy aby ograniczyć marnowanie żywności, a tym samym niepotrzebne wydawanie pieniędzy. 

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl