Sprawdź 3 rodzaje nietypowych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej i przygotuj najlepsze odpowiedzi! „Ile krów jest w Kanadzie?”
Na większości rozmów kwalifikacyjnych możesz spodziewać się standardowych pytań, jak: dlaczego chcesz pracować na tym stanowisku? co wpłynęło na zakończenie współpracy z ostatnim pracodawcą? co wiesz o naszej firmie? W internecie znajdziesz mnóstwo odpowiedzi i wskazówek jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej. Co jednak jeśli pracodawca zaskoczy Cię podczas spotkania?
W tym artykule pokażę Ci kilka możliwych nietypowych pytań, które może zadać Ci pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej. Wszystko po to, abyś nawet w takich sytuacjach zaprezentował się profesjonalnie i przybliżył do otrzymania oferty pracy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiadać na standardowe pytania, zobacz artykuł: Rozmowa kwalifikacyjna: Jak się przygotować i dostać pracę? (7 rad).
- Pytania osobiste – czy mogą pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Spotkanie, które dotyczy podjęcia pracy u danego pracodawcy, musisz traktować jedynie w charakterze zawodowym. Nie jest to dobry czas i miejsce na opowiadanie swoich historii z życia prywatnego. Jedyne pytania, które mogą pojawić się podczas rozmowy, powinny dotyczyć Twoich zainteresowań, aby lepiej Cię poznać jako potencjalnego pracownika.
Jakie pytania osobiste mam na myśli?
- Czy planuje Pani posiadanie dzieci w najbliższym czasie?
- Czy jest Pan zdrowy?
- Czy ma Pani męża?
To tylko kilka przykładów, które mają pokazać Ci, o jakich pytaniach mowa.
Jak zareagować w takiej sytuacji?
Przede wszystkim grzecznie poinformuj rozmówcę, że pojawiłeś się na spotkaniu rekrutacyjnym odnośnie stanowiska, na które aplikowałeś. Zaznacz, że przedstawione pytania wchodzą w sferę Twojego życia prywatnego.
Możesz również podkreślić fakt, że starasz się oddzielać swoje życie prywatne od zawodowego. Dlatego nie widzisz zależności między zadanymi pytaniami a oceną Twoich kompetencji zawodowych.
- Pytania na kreatywność – co takiego mają sprawdzić?
W internecie możesz spotkać mnóstwo przykładów kreatywnych pytań zadawanych przez rekruterów. Co najciekawsze, na większość z nich nie ma jednej, prawidłowej odpowiedzi.
Zobacz pytania, które światowi giganci zadają na rozmowach kwalifikacyjnych (źródło: pb.pl):
- Gdybyś miał się pozbyć jednego stanu w USA to który byś wybrał i dlaczego? (Forrester)
- Ile krów jest w Kanadzie? (Google)
- Przez te drzwi wchodzi pingwin w sombrero. Co powie i dlaczego tu jest? (Clark Construction Group)
- Jak przygotowałbyś kanapkę z tuńczykiem? (Astron Consulting)
Pytania te zadawane są na rozmowach o różne stanowiska. Nie ma reguły czy startujesz do pracy w marketingu, rekrutacji czy w sprzedaży.
Nie martw się jednak, gdy będziesz głowił się nad prawidłową odpowiedzią. Te pytania pojawiają się po to, aby z listy kandydatów wyłonić tych naprawdę nieprzeciętnych. Pracodawcom często zależy na osobach, które nie boją się myśleć kreatywnie i innowacyjnie. Ważną umiejętnością w tym przypadku będzie myślenie nie tylko „box to box”, ale również wychodzenie poza schematy.
W ten sposób pokażesz, że warto na Ciebie postawić, ponieważ nie istnieją dla Ciebie problemy i zadania nie do rozwiązania.
- Scenki sytuacyjne – czy mogą pokazać, jak pracujesz na co dzień?
Kolejnym rodzajem pytań, a raczej zadań, które możesz spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej to scenki sytuacyjne. Są one z reguły zależne od profilu stanowiska, na które aplikujesz i mają pokazać Twoje kompetencje w danym obszarze.
Jakie scenki mogą się pojawić na rozmowie?
- Sprzedażowe – zostaniesz poproszony o sprzedaż danego produktu lub usługi
Najbardziej tradycyjne to “sprzedaj mi proszę ten długopis”. Zadanie wymagające większej kreatywności to na przykład “sprzedaj Eskimosowi lodówkę”.
- Organizacyjne – jak zorganizujesz swój czas pracy i zadania np. po powrocie z urlopu
Pracujesz jako Office Manager. Ułóż swoje standardowe zadania po powrocie z 2- tygodniowego urlopu.
- Matematyczne – szybkie obliczanie skomplikowanych równań
Dla przykładu: “Ile lat ma kobieta, która za dwa lata będzie miała podwójnie tyle lat, ile miała 5 lat temu?”,
- Obsługa klienta – dotyczące sposób radzenia sobie z trudnymi klientami
Te scenki zależą bardzo często od rodzaju np. świadczonych usług przez organizację.
Np. Wyobraź sobie, że jesteś pracownikiem firmy telekomunikacyjnej, zapewniającej dostęp do internetu. Otrzymujesz telefon od niezadowolonego klienta, który od 2h nie może korzystać z sieci. Spróbuj wyjaśnić klientowi, że technicy są już na miejscu i w ciągu max. 30 minut naprawa zostanie zakończona.
Wszystkie wymienione rodzaje scenek mają za zadanie zweryfikować, jak w rzeczywistości zachowasz się w nietypowych sytuacjach w codziennej pracy. Oczywiście duża część podobnych zadań jest dostępna w internecie. Dlatego, jeśli zależy Ci szczególnie na danym stanowisku, przećwicz sobie scenki przed spotkaniem.
W tym artykule pokazałem Ci jedynie kilka rodzajów nietypowych pytań, które mogą pojawiać się na rozmowach kwalifikacyjnych. Napisz w komentarzu swoje doświadczenia i niestandardowe pytania, które spotkały Cię do tej pory!
Zobacz również, jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej pojawią się na pewno w tym artykule: “Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, które padną na pewno.”
Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Szefem Działu Konsultantów Kariery w Interviewme. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Swoim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.