Sytuacja jest dramatyczna. Alarm w NFZ: Możliwy deficyt do 160 miliardów złotych!
Z raportu „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce — perspektywa 2025-2027” cytowanego przez BusinessInsider.pl wynika, że w najbliższych trzech latach brakować może nawet 158,9 miliarda złotych. Brak środków o tak ogromnej skali może doprowadzić do paraliżu szpitali i dramatycznie wydłużyć kolejki oczekujących na leczenie.
Prognozy są niepokojące – według raportu „Luka finansowa systemu ochrony zdrowia w Polsce — perspektywa 2025-2027”, już w przyszłym roku brakować może 31 miliardów złotych.
Autorzy raportu, Bernard Waśko, były wiceprezes NFZ w latach 2019-2022, obecnie kierujący Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, Sławomir Dudek, wcześniej dyrektor w Ministerstwie Finansów, a teraz prezes Instytutu Finansów Publicznych, a także Wojciech Wiśniewski i Łukasz Kozłowski, analitycy Federacji Przedsiębiorców Polskich, alarmują o grożącej kryzysowi finansowemu w sektorze ochrony zdrowia.
Sytuację komplikuje fakt, że polski rząd musi już radzić sobie z procedurą nadmiernego deficytu, którą rozpoczęła Komisja Europejska. W przeciwieństwie do dotacji na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, które pokrywają około 15% potrzeb, dotacje do NFZ mogą wynieść niemal 30%.
Według szacunków, NFZ będzie potrzebować znacznie więcej niż planowane przychody, które mają wynieść 180 miliardów złotych w 2025 roku. By utrzymać obecny poziom świadczeń, Fundusz musiałby dysponować budżetem na poziomie 240 miliardów złotych już w 2025 roku, co oznaczałoby ogromną lukę finansową.
Decyzje, jakie będą musiały zapaść w najbliższych miesiącach, zdecydują o przyszłości polskiego systemu ochrony zdrowia. Niepewność budzi nie tylko doraźne zarządzanie kryzysem, ale także długofalowe plany stabilizacji finansów publicznych i zdrowotnych.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.