Szczepienia ozdrowieńców. Ministerstwo Zdrowia podaje wytyczne!

Ministerstwo Zdrowia podało wytyczne dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 ozdrowieńców.  Dotyczy to również osób, które zarazili się koronawirusem po otrzymaniu pierwszej dawki preparatu.

Fot. Shutterstock

Jak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z marca odnośnie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19. Musi się to jednak stać  w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że dotyczy to również osób, które otrzymały dodatni wynik testu na COVID-19 już po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. W tym przypadku drugą dawkę szczepionki również otrzymują w terminie nie wcześniejszym niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu. Jest jednak wyjątek od tej reguły.  Warunek ten nie dotyczy osób urodzonych w latach 1942-1951 lub osób powyżej 18 lat, urodzonych po 1951 roku, z określonymi stanami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

W przypadku osób, które nie są ozdrowieńcami czas pomiędzy pierwszą a drugą dawką zależny jest od marki preparatu. W przypadku szczepionki Pfizer i Moderna, preparat podawany jest w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu odstępu około 6 tygodni między dawkami. Jeśli chodzi o AstraZeneca, odstęp wynosi około 12 tygodni. Szczepionka Johnson & Johnson ma być natomiast podawana tylko w jednej dawce.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c