Szczepionka Pfizer zatwierdzona! Ile będzie kosztować dla UE?

Zamówienia na nową szczepionkę na COVID-19 złożyła już Komisja Europejska. Szacuje się, że jej unia zapłaci za jedną dawkę preparatu około 15,50 euro. Drożej będzie dla Amerykanów, którzy zapłacą 19,50 dolarów.  

Fot. Shutterstock

Brytyjskie ministerstwo zdrowia przekazało, że rząd przyjął rekomendacje niezależnej Agencji ds. Leków i Produktów Zdrowotnych. To oznacza, że szczepionkę zatwierdzono do użytku, po wielu miesiącach badań klinicznych i analizie danych. Szczepionka ma spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa i nie powodować skutków ubocznych.

Portal Business Insider sprawdził jaką kwotę zapłacić musi Unia Europejska, aby dostać amerykański preparat. Zamówienia na szczepionkę złożyła Komisja Europejska i ma ona kosztować 15,50 euro za sztukę. W przeliczeniu na złotówki wynosi to około 70 złotych.  Nieco drożej jest jednak dla Amerykanów, którzy zapłacą za jedną dawkę szczepionki 19,50 dol.

UE zamówiła do tej pory 200 milionów dawek. Oznacza to, że musi się liczyć z kosztem około 3 miliardów euro. Unia ma podzielić szczepionkę zgodnie z kryterium liczby ludności w krajach członkowskich. Według najnowszych danych, w Polsce szczepionka ma pojawić się na przełomie stycznia i lutego. Jednak należy pamiętać, że początkowo ma ona trafić m.in do medyków, służb mundurowych i seniorów. Reszta Polaków będzie musiała poczekać nieco dłużej, aż powstanie masowy program szczepień. Najprawdopodobniej najwcześniej będzie to w okolicy kwietnia.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c