Szpital Południowy tylko dla zakażonych COVID-19. Kiedy będzie dostępny dla wszystkich?

W najbliższy poniedziałek Szpital Południowy przyjmie pierwszych pacjentów. Jednak ze względu na to, że został on przekształcony na szpital covidowy, trafią tam jedynie osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2. A co z pozostałymi pacjentami? Kiedy będą mogli skorzystać z nowoczesnej placówki?

Fot. Warszawa w Pigułce

Od 15 lutego Szpital Południowy, mieszczący się na Ursynowie na skrzyżowaniu ulic Pileckiego i Gandhi, będzie przyjmował pacjentów zakażonych COVID-19. W 2016 roku, kiedy rozpoczynano prace nad budową szpitala, miał on być pierwszą placówką na Ursynowie, ogólnodostępną dla wszystkich i posiadać ponad kilkanaście oddziałów. 

Jak się jednak okazało, w związku z pandemią koronawirusa, szpital został przekształcony w covidowy. W odróżnieniu od Szpitala Narodowego, przyjmowani tu będą również pacjenci w cięższym stanie, wymagający intensywnej opieki. Aby przyspieszyć czas oddania placówki, wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 miliony złotych na prace i zakup części wyposażenia. 

Dopiero po zakończeniu pandemii Szpital Południowy będzie mógł przyjmować wszystkich chorych. To jednak prędko nie nastąpi. Umowa z wojewodą na prowadzenie szpitala tymczasowego została zawarta na czas minimum pół roku. 

Kiedy szpital przestanie już funkcjonować jako covidowy, na chorych czekać będzie między innymi oddział ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, a także interna z pododdziałem kardiologicznym. Na miejscu będzie także SOR, a także laboratorium.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c