Szokujący raport na temat lecznictwa w Polsce. Szpitale zamykają oddziały, nie ma personelu

Dramatyczna sytuacja w służbie zdrowia. W Polsce nie ma już komu leczyć? Opublikowano raport „Health at a Glance 2018” przygotowany przez OECD i Komisję Europejską.

Fot. pixabay.com

Alarmujące informacje nadciągają ze szpitali w całej Polsce. Pediatrzy i neonatolodzy są poszukiwani do pracy miesiącami.

W jednym ze szpitali odejście jednego lekarza spowodowało zamknięcie trzech oddziałów – pediatrycznego, neonatologicznego i położniczego. W innym odejście laryngologa spowodowało zamknięcie całego oddziału.

Z tego samego powodu wyłączono też m. in. oddział chirurgiczny dla dzieci, a by ratować chirurgię inny szpital poświęcił oddziały położniczo-ginekologiczny i neonatologiczny.

Bardzo zła sytuacja jest również na SOR-ach, gdzie z powodu braków kadrowych ściąga się lekarzy z oddziałów.

Szpitale szukają lekarzy w całej Polsce. O specjalistów szpitale wręcz walczą między sobą. Taką sytuację utrudnia dodatkowo zmiana rozporządzenia Ministra Zdrowia.

System działa często tylko dzięki temu, że wielu lekarzy pracuje nawet na 2, 3 etatach.

Z powodu braku specjalistów pacjenci są odsyłani z jednego szpitala do drugiego.

Najtrudniej jest w specjalizacjach dotyczących dzieci. Na przykład pulmonologów dziecięcych jest w Polsce… 45, endokrynologów dziecięcych 75, a dramatycznie brakuje też m. in. urologów i psychiatrów.

Dodatkowo średnia wieku pediatrów to ponad 50 lat, czyli lekarze, którzy niedługo mogą zacząć przechodzić na emerytury, a 30% to osoby już teraz będące w wieku emerytalnym.

Według danych z ubiegłego roku, w Polsce jest jedynie około 135.000 lekarzy, 36.000 dentystów oraz około 450 medyków z podwójnym prawem wykonywania zawodu. Dane OECD plasują nasz kraj w końcówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby lekarzy na 1000 mieszkańców – jest ich mniej niż 2,5 na 1000 osób (w Austrii jest ten wskaźnik wynosi 5,1, w Czechach 3,7, ale lepiej jest też m. in. w Rumunii i Grecji).

Raport „Health at a Glance 2018” przygotowany przez OECD i Komisję Europejską wskazuje, że brakuje u nas ok. 30.000 medyków, a wielu obecnych planuje wyjazd z kraju.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl