Taekwondeka z warszawskich Bielan leci na Igrzyska do Rio

Piotr Paziński zawodnik AZS AWF Warszawa, reprezentant Polski w Taekwondo Olimpijskim zdobył w wielkim stylu kwalifikację olimpijską do Rio.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

W cieniu wielkich turniejów piłki ręcznej i piłki siatkowej, którymi żyje cała Polska w ostatni weekend w Stambule rozegrany został kontynentalny turniej kwalifikacyjny IO Rio 2016 w Taekwondo Olimpijskim. Niezwykle ważny turniej bo będący ostatnią szansą dla wielu europejskich taekwondeków na udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio.

O możliwość udziału w tej najważniejszej w tym roku imprezie sportowej rywalizowała czwórka Polaków Aleksandra Kowalczuk +67 kg (START Olsztyn), Aleksandra Krzemieniecka -67 (AZS AWF Warszawa), Karol Robak -68kg (AZS OŚ Poznań) i Piotr Paziński -80kg (AZS AWF Warszawa). W skomplikowanym systemie eliminacji olimpijskich ten turniej był turniejem tzw. ostatniej szansy i z tą szansę doskonale i wielkim stylu wykorzystali Karol Robak i nasz Piotr Paziński.

Taekwondo na Igrzyskach Olimpijskich
Taekwondo olimpijskie to dosyć młoda dyscyplina sportowa w rodzinie sportów olimpijskich, która zadebiutowała na Olimpiadzie w Sydney w 2000 roku. Od tego czasu ten bardzo widowiskowy sport rozwija się niezwykle dynamicznie a zawodnicy mogą ziścić największy w życiu sportowca sen – występ na Igrzyskach Olimpijskich. Zakwalifikowanie się na Igrzyska Olimpijskie w Taekwondo jest niezwykle trudne, są tylko tylko cztery kategorie wagowe mężczyzn i cztery kategorie wagowe kobiet (o połowę mniej niż np. w Judo) a w każdej kategorii wagowej na Igrzyskach startuje tylko 16 zawodników z całego świata.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Skomplikowany system kwalifikacyjny
System kwalifikacji jest trudny, ponieważ z całego Świata ma wyłonić po 16 najlepszych zawodników do każdej kategorii wagowej. Pierwszym kryterium jest ranking World Taekwondo Federation. Do Igrzysk Olimpijskich kwalifikuje się pierwsza szóstka zawodników z każdej olimpijskiej kategorii wagowej. Punkty do rankingu zawodnicy zbierają startując w ciągu 4 lat na turniejach różnej rangi poprzedzających nadchodzące Igrzyska. Jedno miejsce jest dla gospodarza i jedno to tak zwana dzika karta czyli miejsce przyznawane uznaniowo. Czyli z 16 zawodników 6 stanowią rankingowi i 2 dodatkowych gospodarz i dzika karta. Zostaje do podziału 8 miejsc. W styczniu 2016 we wszystkich organizacjach kontynentalnych Taekwondo (Europa, Azja, Ameryka, Australia/Oceania) odbędą się dodatkowe turnieje eliminacyjne, na których zostanie wyłonionych pozostałych 8 zawodników do każdej kategorii. Z każdej organizacji kontynentalnej po 2 zawodników do każdej kategorii wagowej.

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Europejski turniej kwalifikacyjny
16-17 stycznia Stambuł, Europejski turniej kwalifikacyjny – „turniej ostatniej szansy” mający na celu wyłonić po dwóch najlepszych europejskich zawodników w każdej kategorii. Tylko wejście do finału gwarantuje bilet do Rio. Pierwszego dnia walczą dwie najwyższe kategorie wagowe kobiet i dwie najlżejsze kategorie mężczyzn. Tego dnia walczy 3/4 polskiej reprezentacji – Aleksandra Kowalczuk +67, Aleksandra Krzemieniecka -67 i Karol Robak -68 kwalifikację zdobywa tylko Karol Robak. Niestety dziewczynom się nie udało, choć były bardzo blisko upragnionej kwalifikacji. Drugiego dnia turnieju wszystkie kciuki polskich fanów taekwondo zaciskają się do białości kiedy walczy Piotrek Paziński. Od upragnionej kwalifikacji dzielą go trzy zwycięstwa.
Pierwsza walka z reprezentantem Danii wygrana (7:0)
Druga walka z reprezentantem Włoch wygrana przez tzw. wskazanie w rundzie dodatkowej (1*:1)
Trzecia walka z reprezentantem Norwegii wygrana (9:3)

Kwalifikacja zdobyta
Dla Taekwondo Olimpijskiego w Polsce to historyczna chwila, mamy dwóch zawodników zakwalifikowanych na Igrzyska. Taekwondo Olimpijskie w Polsce to nadal sport niszowy aczkolwiek systematycznie rośnie w siłę. Na poprzednich Igrzyskach w Londynie w 2012 roku biało-czerwonch reprezentował tylko jeden zawodnik – Michał Łoniewski (AZS AWF Warszawa) – serdeczny kolega i sparing partner Piotra. W tym roku w Rio dwóch Polaków powalczy na oktagolanych matach o najwyższe olimpijskie laury.

Piotr Paziński Road to Rio
Piotr zaczął trenować Taekwondo Olimpijskie w wieku 10 lat i od samego początku jego trenerem był Tomasz Pyciarz – „ojciec warszawskiego taekwondo olimpijskiego”.
Poza treningami i bardzo intensywnymi przygotowaniami przedolimpijskimi Piotr realizuje się jako nauczyciel i trener przekazując swoją ogromną wiedzę, doświadczenie i fascynację sportem najmłodszym. Piotrek Paziński to świetnie zorganizowany tytan pracy łączy niezwykle ciężkie treningi przygotowujące go do Olimpiady z pracą nauczyciela i prowadzeniem dwóch dziecięcych sekcji Taekwondo Olimpijskiego w których może dorasta talent na miarę Piotra.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.