Te banknoty tracą ważność. Sprawdź, gdzie je wymienić [17.07.2023]
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że naszym obowiązkiem jest wymiana banknotów. Znajomość banknotów, które tracą swoją ważność i wymagają wymiany, a także wiedza o miejscach, gdzie taka wymiana jest możliwa, są niezwykle cenne. Naszym zadaniem jest wymiana banknotów, które są uszkodzone lub zniszczone.
Kluczowe jest prawidłowe zabezpieczenie zniszczonych banknotów w celu uniknięcia dalszych uszkodzeń. W przypadku banknotów rozdzielonych na części, zaleca się, jeśli to możliwe, sklejenie ich przezroczystą taśmą. Uszkodzone, zniszczone lub zużyte banknoty i monety, które zostały wydane przez Narodowy Bank Polski, mogą być bez trudu wymienione w każdym polskim banku.
Zgodnie z dekretem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, banki są zobligowane do wymiany uszkodzonych banknotów, pod warunkiem że przetrwało ponad 45% ich oryginalnej powierzchni w jednym fragmencie i możliwe jest ustalenie ich wartości nominalnej. Banknot, który zachował od 45 do 75% pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Banknot, który zachował ponad 75% powierzchni, jak również banknot przerwany lub poplamiony, zostanie wymieniony na pełną wartość nominalną.
Jeżeli mowa o monetach, generalna zasada jest taka, że wymieniane są monety lub ich fragmenty (rdzeń i pierścień) z uszkodzeniami mechanicznymi.
Szczegółowe wytyczne dotyczące wymiany zniszczonych lub zużytych środków płatniczych są określone w zarządzeniu Prezesa NBP nr 31/2013. Treść tego zarządzenia jest dostępna poniżej, a formularze dokumentów stosowanych podczas wymiany są zawarte w tym zarządzeniu.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.