Te maseczki niewystarczająco zatrzymują koronawirusa. Nosisz je?

Naukowcy przebadali kilka różnego rodzaju maseczek i osłon, aby sprawdzić czy wystarczająco zatrzymują koronawirusa. Okazało się, że są skuteczne, ale nie wszystkie.

Fot. Pixabay

Na łamach pisma „Physics of Fluids” opublikowany został eksperyment przeprowadzony przez zespół z Florida Atlantic University. Przy pomocy manekina, laserów i kamery zarejestrowano rozprzestrzeniania się kropelek wyrzucanych z ust podczas kaszlu czy kichania.

Okazało się, że przyłbica oraz maska przeciwpyłowa i antysmogowa N95 nie chronią wystarczająco. Badacze zaobserwowali, że przyłbice blokowały co prawda ruch kropelek do przodu, ale przedostawały się one wokół. Z kolei maska przeciwsmogowa N95 ma zawór, który filtruje wdychane powietrze, ale wypuszcza wydychane bez filtracji.

Lepszą ochronę zauważono przy zwykłych materiałowych maseczkach, ale naukowcy zastrzegają, że muszą one być wykonane z dobrej jakości materiałów.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c