Test, który przewidzi przebieg zakażenia koronawirusem? Trwają badania!

Grupa naukowców z MNM Diagnostics w Poznaniu oraz Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie podjęła się próby stworzenia testu, który ma w szybki i tani sposób sprawdzić, kto może być narażony na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem. W badaniu wzięło udział ponad tysiąc chętnych z całego kraju. 

Fot. Shutterstock

Naukowcy z MNM Diagnostics w Poznaniu przy współpracy z Centralnym Szpitalem Klinicznym MSWiA w Warszawie są w trakcie badań nad projektem „Odporni na COVID”, który ma na celu stworzyć specjalny test pozwalający szybko i tanio sprawdzić, kto może być narażony na ciężki przebieg zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a kto jest na nią genetycznie odporny.

W badaniu wzięło do tej pory ponad 1200 osób z całej Polski. Obecnie praca jest w fazie odczytywania całego DNA z krwi pobranych próbek. Jak tłumaczy Andrzej Lejman, który jest jednym z autorów badania, dzięki nim możliwe będzie porównanie markerów genetycznych, które występują częściej w grupie „opornych” na COVID-19, z tymi, które pojawiają się u osób wyjątkowo podatnych na chorobę, na przykład wśród tych, którzy ciężko przeszły zakażenie wirusem.

Co istotne, udało się już stworzyć pierwszą wersje klasyfikatora, czyli wzoru matematycznego, który został stworzony na podstawie dotychczasowych danych pacjentów. Jego zadaniem będzie przewidywanie, czy konkretna osoba jest narażona na ciężki przebieg choroby. Wciąż jednak niezbędne są dalsze analizy.

„Kiedy opracowania te będą gotowe, możliwe będzie stworzenie szybkiego testu opartego o technologię PCR, który będzie umożliwiał wskazanie, czy dana osoba jest narażona na ciężki przebieg COVID-19, czy też ma takie warianty, które chronią ją przed zachorowaniem.”

-dodaje naukowiec.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c