Test na koronawirusa. Czy sanepid może nakazać go osobie podejrzanej zakażeniem?

Jeśli ktoś nie chce wykonać testu na COVID-19, może go do tego zmusić sanepid. Jeśli rodzic nie chce aby jego dziecko było przebadane, w tym przypadku może wkroczyć nawet sąd rodzinny. Do takiej sytuacji doszło w Gorzowie Wielkopolskim, a sprawę przeanalizowała „Rzeczpospolita”.

Fot. Shutterstock

W przypadku kiedy rodzic nie wyraża zgody na pobranie wymazu w celu wykrycia koronawirusa, można zgłosić sprawę do Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej. Wtedy sanepid może nakazać pobranie wymazu, tłumacząc zagrożeniem epidemiologicznym. Może też nałożyć na rodzica karę grzywny. Taka sytuacja miała miejsce w Gorzowie Wielkopolskim. Ojciec z córką zjawił się w szpitalu, ponieważ dziewczynka miała bardzo wysoką gorączkę. Odmówił jednak wykonania testu.

„Państwowa Inspekcja Sanitarna w tego typu sprawach podejmuje działania zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi oraz ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej”

-tłumaczy portalowi lekarz Dorota Konaszczuk, Lubuski Państwowy Inspektor Sanitarny.

W sytuacjach bardziej skomplikowanych jak ta, gdy mimo to rodzic nie skieruje ostatecznie swojego dziecka na badanie, szpital może przygotować wniosek o czasowe ograniczenie praw rodzicielskich. Tutaj postraszenie takim wnioskiem pomogło i badanie zostało wykonane.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c