Ukraińcy w Polsce oburzeni nazwą nowej kanapki w Burger King

Burger King promuje swoją nową kanapkę. Nazwa „Goudomor”, jak widać nie wszystkim przypadła do gustu. Ukraińcom kojarzy się z ogromną tragedią.

Fot. Pixabay

Mirosław Skórka, Prezes Związku Ukraińców w Polsce powiedział, że nazwa jest więcej niż niefortunna. Nazwał ją „odrażającą”.

Wszystko dlatego, że „Goudomor” podobny jest to „Hołodomor”, który w oryginalnej pisowni zapisuje się jako „Gołodomor”. Był to Wieli głód na Ukrainie. Historycy w większości oceniają, że był sztucznie wywołany przez władze ZSRR w latach 1932-1933. Zginęło od 3 do nawet 10 milionów ludzi. Działania, który wywołały klęskę głodu to przede wszystkim obowiązek dostarczania żywności, który przekraczał możliwości produkcyjne wsi. Kto nie podporządkował się władzy, czekały go surowe kary. Sąd ukraiński w XXI wieku uznał przywódców ZSRR winnymi zbrodni ludobójstwa. Część krajów popiera wyrok, nie akceptuje go natomiast Rosja. Niezależnie od oceny samo wydarzenie było ogromną tragedią.

Osobom, które nie mają pojęcia o historii, ta nazwa nie będzie przypominać nic. Natomiast osobom, które mają minimalną wiedzę, nazwa będzie od razu przywoływać na myśl jedną z największych zbrodni w dziejach – mówi Skórka dla portalu Goniec.pl. Na razie właściciel restauracji nie odpowiedział na zarzuty związku.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]