Uwaga kontrole! Kto jest na celowniku i komu grozi osiem lat więzienia? [20.07.2023]

Obecnie przeprowadzane są kontrole, mające na celu weryfikację uprawnień do otrzymania dodatku węglowego. „Rzeczpospolita” informuje, że osoby, które świadomie podały fałszywe dane lub próbowały oszukać system w celu otrzymania tego dodatku, mogą podlegać karze od pół roku do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Jak podaje „Rzeczpospolita”, urzędnicy lokalnych władz, odpowiednio do tego upoważnieni, już zaczęli odwiedzać domy, które ubiegały się o dodatek węglowy lub grzewczy. Ich zadaniem jest sprawdzić, czy informacje zawarte w dokumentach złożonych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) są prawdziwe, szczególnie pod kątem liczby i rodzaju używanych źródeł ogrzewania lub spalanych paliw, a także ich zastosowania. Odpowiedzialność za przeprowadzenie tych kontroli spoczywa na lokalnych samorządach.

Dodatek jest przyznawany gospodarstwom domowym, które jako główne źródło ogrzewania używają kotła na paliwo stałe, kominka, pieca kaflowego, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego, zasilanych węglem, brykietem lub peletem zawierającym co najmniej 85% węgla kamiennego.

Nie określono kryteriów dochodowych, co oznacza, że dodatek może być przyznany także tym gospodarstwom, które już zakupiły węgiel. Warunkiem jest rejestracja lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Wnioski o dodatek węglowy można było składać, podobnie jak wnioski o dodatek osłonowy, w wyznaczonych jednostkach samorządowych. Ostateczny termin na złożenie wniosków o wypłatę dodatku węglowego minął 30 listopada 2022 roku.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl