Uważnie przeszukaj piwnicę! Te starocie mogą być warte fortunę

Przeglądając stare, zapomniane rzeczy w szafach, na pawlaczach lub piwnicach możemy często znaleźć prawdziwe skarby i to nie tylko rodzinne, sentymentalne pamiątki. Dokładniej chodzi o winylowe płyty oraz książki, tak zwane „białe kruki”, które na aukcjach potrafią osiągać zawrotne ceny

Fot. Pixabay

Kolekcjonerzy mawiają, że używane winyle są tyle warte, ile zainteresowani są w stanie za nie zapłacić. W domach niektórych z nas ukrywają się takie zapomniane perełki, które są warte często niebotyczne sumy. Ostateczna cena jednak zależy oczywiście od stanu płyty oraz okładki, jednak uszkodzone lub zaniedbane płyty również mogą znaleźć swoich amatorów.

Oczywiście najbardziej istotna jest rzadkość płyty oraz jej tytuł. Najbardziej pożądane są unikatowe i limitowane egzemplarze, a także te posiadające oryginalny autograf artysty. Za najdroższą płytę winylową na świecie uchodzi dzieło Wu-Tang Clan z 2015 roku pt. “Once Upon A Time in Shaolin”, które nigdy nie zostało wydane komercyjnie. Ta płyta winylowa została sprzedana za około 2 miliony dolarów.

Również niezwykłą cenę osiągnęła płyta winylowa z 1980 roku pt. “Double Fantasy” Johna Lennona i Yoko One i została sprzedana za 900 000 dolarów. Wśród perełek wymienia się również płytę “The Beatles” z 1968 roku o numerze seryjnym 0000001, która została sprzedana za 790 000 dolarów, płytę Elvisa Presleya “My Happiness/That’s When Your Heataches Begin” z 1953 r., sprzedaną za 300 000 dolarów, czy też inne płyty Beatlesów, np. ““Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” o wartości 290 000 dolarów.

Jednak kolekcjonerzy nie poszukują wyłącznie płyt. Równie popularne są „białe kruki”, czyli unikatowe i bardzo rzadkie egzemplarze książek. Są one zazwyczaj trudne dostępne i jest ich tylko kilka sztuk, a wiążą się z jakimiś wyjątkowymi wydarzeniami lub które zostały wydane jako “pierwsze wydanie”.

Jedną z popularnych książek tego typu jest np. pierwodruk “Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza z 1834 roku, której nakład liczył około 3000 sztuk. Jak podaje portal imker.pl, w roku 2009 jedna z nich została sprzedana na aukcji internetowej za 99 000 złotych. Kolejnym przykładem jest wydanie „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza z roku 1896, którego cena wynosi 36 000 złotych, oraz „Dziady” Mickiewicza za 35 900 złotych.

Z kolei wśród najdroższych światowych egzemplarzy najdroższe jest pierwsze wydanie Księgi Mormona opublikowane w 1830 roku, które zostało sprzedane w 2017 roku za 35 milionów dolarów. Ponad 30 mln dolarów kosztował również Kodeks Leicester Leonarda da Vinci z lat 1452-1519, który w 1994 roku zakupił Bill Gates. Również fantastyka ma swoją perełkę, którą okazało się być pierwsze wydanie Harrego Pottera, którego cena osiągnęła ponad 2 miliony dolarów.

Źródło: Interia

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl