W Centrum Warszawy posadzono ogromne drzewo! Ma jeszcze urosnąć

W ramach modernizacji terenu zewnętrznego przed warszawskim biurowcem Plac Unii zasadzono 14-metrowy platan klonolistny. Drzewo, które każdej wiosny cieszyć będzie swoją zielenią przechodniów, klientów centrum handlowego oraz pracowników, ma także być symbolem ekologicznych i nowatorskich rozwiązań, które od lat wdraża Plac Unii jako w pełni zrównoważony obiekt wielofunkcyjny. Inicjatorem i sponsorem przedsięwzięcia jest ING Bank Śląski, będący jednym z najemców biurowca.

Fot. materiały prasowe

Firma Invesco Real Estate, właściciel wielofunkcyjnego budynku Plac Unii, zaplanowała modernizację terenu zewnętrznego znajdującego od strony głównego wejścia do obiektu. Pierwszy etap prac rozpoczął się w ostatnich dniach.
zasadzeniem monumentalnego platanu klonolistnego. W Europie Zachodniej gatunek ten często sadzony jest jako drzewo przyuliczne, z uwagi na wysoką odporność na wszelkie zanieczyszczenia powietrza.
Drzewo zostało w tym celu specjalnie sprowadzone ze szkółki Van den Berk w Holandii, specjalizującej się w uprawie dużych i bardzo dużych drzew dedykowanych terenom zielonym w miastach i ogrodach.

– Plac Unii od samego początku zapewnia najemcom liczne rozwiązania ekologiczne wpływające bezpośrednio na ich realne oszczędności, a co za tym idzie ochronę środowiska. Sam projekt otrzymał certyfikat BREEAM na poziomie bardzo dobrym, przyznawany obiektom zrealizowanym zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Platan znajdujący się na placu zewnętrznym będzie stanowić swoisty symbol wciąż zachodzących zmian w obiekcie, w których zawsze priorytetem jest dbałość o otaczającą nas przyrodę. Już w przyszłym roku budynek zyska także dodatkowe 5000 mkw. w pełni ekologicznej powierzchni biurowej na pierwszym poziomie dotychczasowej części handlowej – mówi Agata Ryś-Zawistowska, Dyrektor Placu Unii.

O udziale ING Banku Śląskiego w projekcie mówi Michał Bolesławski, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.
– Powrót dużych drzew do przestrzeni miejskiej może zmienić nasze wyobrażenie o „betonowych” centrach miast. Zależy nam, aby wpisywać się w rozwój miast w przyjazny sposób, zadrzewiając przestrzenie nie ograniczające przepustowości ulic.
Nasz platan jest symboliczną zapowiedzią nowej inicjatywy „Duch natury i inne bajki”, o której więcej powiemy już wkrótce – dodaje Michał Bolesławski, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Platan klonolistny sprowadzony przed Plac Unii mierzy 14 metrów wysokości, a jego obwód wynosi niemal 82 centymetry. Jako swobodnie rosnące drzewo w czasie kolejnych lat będzie mógł osiągnąć imponującą wysokość sięgającą nawet 30metrów. Waga całego drzewa w momencie transportu wynosiła ok. 4500 kg. W związku z umożliwieniem transportu drzewa z holenderskiej szkółki do miejsca docelowego, jego korona była stale regulowana, by nadmiernie się nie rozrosła. Aby podnieść platan na wysokość kilkudziesięciu metrów, a później bezpiecznie opuścić dokładnie w wyznaczone miejsce, konieczne było zastosowanie odpowiednio wysokiego dźwigu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c