W listopadzie zwiedzisz Łazienki Królewskie za darmo!

Od 2 do 30 listopada w Łazienkach Królewskich można zwiedzać bezpłatnie cenne zabytki i oglądać znakomite kolekcje dzieł sztuki z czasów ostatniego króla Polski Stanisława Augusta. W ramach akcji „Darmowy listopad” zapraszamy także na nocne zwiedzenie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii oraz lekcje muzealne.

Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Już po raz piąty rezydencje królewskie: Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Zamek Królewski na Wawelu udostępniają bezpłatnie w listopadzie swoje zbiory.

Tegoroczny „Darmowy listopad” odbywa się pod hasłem „Królowie i sztuka”. W Łazienkach Królewskich to okazja, by obejrzeć cenne zabytki: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię wraz z Teatrem Królewskim oraz Pałac Myślewicki, a także poznać kolekcje malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta oraz zobaczyć słynne dzieło z Muzeum Mauritshuis w Hadze – „Wnętrze galerii obrazów”, Gonzalesa Coques’a (Królewska Galeria Obrazów w Pałacu na Wyspie).

Na bezpłatne zwiedzanie zapraszamy w poniedziałek w godz. 11.00-18.00, zaś od wtorku do niedzieli w godz. 9.00-18.00 (obiekty będą czynne także 11 listopada w Święto Niepodległości). Bezpłatne wejściówki należy odbierać bezpośrednio w obiektach lub kasach Łazienek Królewskich, gdzie dostępne są również audioprzewodniki (płatne 5 zł).

Program „Darmowego listopada” pełen jest bezpłatnych atrakcji, takich jak: nocne zwiedzanie Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii, spotkania z publicznością pod hasłem „Królowie i sztuka”, rodzinne warsztaty, a także lekcje muzealne dla szkół, które zaplanowano m.in. w nowo otwartej Pracowni Artysty w Strefie Edukacji.

Nocne zwiedzanie
Zapraszamy do Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii w każdą sobotę listopada – 5, 12, 19 i 26 – w godz. 19.00-23.00. To okazja, by zobaczyć nastrojowo oświetlone wnętrza oraz usłyszeć historię królewskich kolekcji malarstwa i rzeźby Stanisława Augusta. Muzealni edukatorzy opowiedzą również o idei utworzenia w Łazienkach pierwszego muzeum publicznego.

Spotkania z publicznością
Pod hasłem „Królowie i sztuka” spotkania z publicznością będą się odbywać w listopadzie codziennie – o godz. 11.00, 14.00 i 17.00 – w Pałacu na Wyspie, Starej Oranżerii i Pałacu Myślewickim. W ich trakcie pracownicy Łazienek Królewskich opowiedzą o Królewskiej Galerii Obrazów oraz Królewskiej Galerii Rzeźby. Zaprezentują wybrane eksponaty, a w Pałacu na Wyspie opowiedzą o dziele „Wnętrze galerii obrazów”, Gonzalesa Coques’a, a także o idei tworzenia królewskich kolekcji w Europie doby Oświecenia.

Warsztaty rodzinne
Będą się odbywać w listopadowe weekendy. W soboty, o godz. 11.00, dzieci w wieku 1-3 lat i ich opiekunowie pobawią się w Starej Kordegardzie, zaś w cztery kolejne niedziele, o godz. 14.00, dzieci w wieku 7-14 lat będą mogły wziąć udział w warsztatach fotograficznych w Pałacu na Wyspie.

Na warsztaty rodzinne obowiązuje rezerwacja: rezerwacje@łazienki-krolewskie.pl, (22) 50 60 183.

Lekcje muzealne
Dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w dwustu bezpłatnych lekcjach muzealnych, przygotowanych przez Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie. W Pałacu na Wyspie i Starej Oranżerii odbędą się następujące zajęcia:

„O klasycyzmie” – lekcja poświęcona architekturze wzorowanej na antycznej, rzeźbie inspirowanej sztuką staro­żytnej Grecji i Rzymu oraz malarstwu mitologicznemu.

„Ko-lekcja” – podróż w czasy Oświecenia, która pozwoli zapoznać się z królewską kolekcją Stanisława Augusta, zgromadzoną w jego letniej rezydencji.

„W kręgu mecenatu Stanisława Augusta” – lekcja w Królewskiej Galerii Obrazów i Rzeźby, poświęcona m.in. mecenatowi ostatniego króla Polski.

„Zostań nadwornym artystą” – zajęcia pozwalające odkryć tajniki warsztatu nadwornych malarzy Stanisława Augusta.

„Antyk na bis” – lekcja odkrywająca znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na sztukę i kulturę w XVIII wieku.

„W królewskiej formierni” – zajęcia, podczas których uczniowie poznają warsztat rzeźbiarza i formiera oraz samodzielnie wykonają odlew gipsowy.

„Zmagania z materią” – zajęcia, które pozwolą zrozumieć znaczenie i wpływ kultury starożytnej Grecji na nowożytną Europę oraz poznać techniki rzeźbiarskie i odlewnicze.

Uczestnictwo w lekcjach muzealnych wymaga rezerwacji – [email protected], (22) 50 60 183.

W listopadzie bezpłatnie będzie też można wziąć udział w III Międzynarodowym Festiwalu I.J Paderewskiego, Festiwalu De Musica, a także „Salonach Poezji K40”, podczas których wystąpi aktorka Krystyna Janda, i „Salonach Muzycznych”, stanowiących kontynuację letnich koncertów pod Pomnikiem Chopina.

Ponadto w listopadzie obowiązuje 10 proc. promocja na wszystkie wydawnictwa Muzeum Łazienki Królewskie.

„Darmowy listopad” jest częścią programu „Kultura Dostępna”, realizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]