W Warszawie zawyją syreny alarmowe!

19 kwietnia zawyją syreny alarmowe
Dla upamiętnienia 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Fot. Rzecznik dzielnicy Praga Południe

W środę, 19 kwietnia, o godz. 12:00, na terenie Warszawy zostaną uruchomione syreny miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania ludności.

Syreny zostaną uruchomione na podstawie polecenia Prezydenta m.st. Warszawy. Wyemitowany zostanie sygnał dźwiękowy ciągły, trwający 60 sekund.

Powstanie w Getcie Warszawskim było zbrojnym wystąpieniem żydowskiego ruchu oporu przeciwko niemieckim okupantom w czasie II wojny światowej. Miało miejsce między 19 kwietnia a 16 maja 1943 roku w Generalnym Gubernatorstwie, na terenie zajętej Polski.

Niemieccy naziści utworzyli getto warszawskie w październiku 1940 roku jako miejsce izolacji i segregacji ludności żydowskiej, która była zmuszona do życia w skrajnych warunkach, takich jak głód, choroby i przeludnienie. Do getta warszawskiego przesiedlono około 400 000 Żydów z Warszawy i okolicznych miejscowości.

W lipcu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince. Szacuje się, że około 300 000 Żydów z getta warszawskiego zostało zamordowanych w obozie. Pozostali mieszkańcy getta zdawali sobie sprawę z nieuchronności zagłady, co doprowadziło do powstania ruchu oporu.

Ruch oporu w getcie warszawskim był organizowany głównie przez Żydowską Organizację Bojową (ŻOB) i Żydowski Związek Wojskowy (ŻZW). Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy niemieckie siły próbowały przeprowadzić kolejną serię deportacji. Powstańcy byli słabo uzbrojeni i dysponowali niewielkimi zasobami, ale mimo to stawiali zacięty opór przez kilka tygodni.

Ostatecznie, Niemcy zdławili powstanie 16 maja 1943 roku, niszcząc większość getta. Wielu powstańców zginęło w walce, inni zostali zabici po schwytaniu, a część uciekła do innych części Warszawy. Powstanie w getcie warszawskim pozostaje symbolem żydowskiego oporu w czasie Holocaustu oraz jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski podczas II wojny światowej.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl