Warszawa dla Ukrainy. Jak miasto pomaga naszym sąsiadom?
Miasto Stołeczne Warszawa pomaga uchodźcom z Ukrainy. Stołeczni urzędnicy są na Dworcu wschodnim w szklanym pawilonie w holu od strony Kijowskiej. Ponadto powstały punkty w Pałacu Kultury (od strony Dworca Centralnego) i na Jagiellońskiej 54 przy pl. Hallera w tym ośrodku wielokulturowym.
Pomoc Warszawy dla uchodźców z Ukrainy
Warszawa przygotowała wsparcie dla osób uciekających z Ukrainy. Stolica uruchomiła specjalne infolinie, materiały informacyjne w języku ukraińskim, otworzyła pierwsze punkty informacyjno-pomocowe i szykuje miejsca noclegowe oraz dodatkowe miejsca w przedszkolach i szpitalach.
– Warszawa nie pozostanie obojętna wobec tragedii Ukrainek i Ukraińców. Przygotowujemy się na udzielanie im konkretnej pomocy. Żeby mieli dach nad głową, mogli znaleźć pracę, posłać dzieci do szkół czy przedszkoli, a nawet się zaszczepić. Żeby mogli żyć godnie i bezpiecznie w strasznym momencie, kiedy rosyjski agresor niszczy ich domy – mówi prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
Stolica uruchomiła punkty informacyjne. Pierwszy powstał w Centrum Wielokulturowym na Pradze Północ przy ul. Jagiellońskiej 54 (pl. Hallera). Pracują tam osoby posługujące się językiem ukraińskim. Numery telefonu do Centrum to: +48 22 648 11 11 oraz +48 604 932 969. Uchodźcy znajdą tu pomoc prawną i psychologiczną, uruchomione zostaną też kursy języka polskiego dla cudzoziemców. Będziemy pomagać także w szukaniu pracy czy mieszkania – podkreśla prezydent Warszawy.
Kolejny punkt działa już w Pałacu Kultury i Nauki (wejście od Dworca Centralnego), gdzie również uruchomiono infolinię: +48 22 656 4 63. Punkt ten działa przez całą dobę. Na miejscu znajduje się kącik dla dzieci. Każdy odwiedzający może się napić ciepłej kawy czy herbaty i otrzyma maseczki ochronne.
Dzięki współpracy z Dzielnicami, w tym z władzami Pragi-Południe, kolejne punkty uruchomione zostały na Dworcu Wschodnim (ul. Kijowska 20, hala główna – szklany kontener) i na Dworcu Zachodnim (al. Jerozolimskie 142) – w Punkcie Obsługi Pasażera.
Ratusz przygotowuje wolne miejsca w przedszkolach i szkołach, szykując te placówki na przyjęcie dzieci. W przychodniach i placówkach medycznych trwa przegląd kadr, m.in. pod kątem pracowników znających język ukraiński. Spodziewając się napływu wniosków o pozwolenie na pracę, zwiększone zostało zatrudnienie w Urzędzie Pracy.
W specjalistycznej poradni psychologiczno-pedagogicznej TOP (na Ochocie przy Raszyńskiej 8/10) powstaje Psychologiczne Centrum Wsparcia. Specjaliści z tej poradni zapewnią wsparcie psychologiczno-pedagogiczne zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.
Chętni do wolontariatu na rzecz Ukraińców mogą się już zgłaszać poprzez miejską stronę ochotnicy.waw.pl.
Propozycje darów i pomocy można też przesyłać na adres darczyncy@um.warszawa.pl.
Warszawa współpracuje z organizacjami pozarządowymi, w tym wraz z Komisją Dialogu Społecznego ds. cudzoziemców. Czekamy też na informacje rządowe dotyczące m.in. transportu uchodźców albo ewentualność wysyłania krwi na Ukrainę.
Pod Pałacem Kultury działa Punkt szczepień COVID: poniedziałek 13.00-18.00, środa i czwartek 9.00-14.00, piątek 13.00-18.00, niedziela 9.00-14.00. Będą się w nim mogli szczepić uchodźcy z Ukrainy.
Na wiosnę reprezentacyjne miejskie rabaty będą w geście solidarności obsadzone niebiesko-żółtymi kwiatami. A już dziś syrenka nad Wisłą została okryta niebiesko-żółtą flagą. Ukraińskimi barwami podświetlony będzie też Pałac Kultury i Nauki. Od soboty miejskie autobusy i tramwaje, a także pociągi metra i SKM zostaną oflagowane. Każdy pojazd będzie miał flagę Warszawy i Ukrainy.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.