Warszawski pisarz napadnięty we własnym domu. „Jeśli będziesz krzyczeć, nie żyjesz”

Marek Halter, znany pisarz pochodzenia Żydowskiego urodzony w Warszawie został napadnięty w swoim własnym domu w Paryżu.

Fot. Shutterstock

„Zasnąłem na krześle, robiąc korektę do następnej książki, kiedy wyczułem obecność i zobaczyłem zakapturzonego mężczyznę nade mną, a drugiego w drzwiach” – mówił pisarz w „Le Figaro”.

Prszestraszony pisarz zapytał co robią wjego domu. W odpowiedzi został kilka razy dotkliwie kopnięty. „Jeśli będziesz krzyczeć, nie żyjesz” odpowiedział jeden z nich. Potem położyli kartę kredytową na stole. Według autora była to demonstracja, że nie przychodzą w celach rabunkowych. Zabrali jednak klucze tak, jakby chcieli wrócić.

Halter urodził się w Warszawie, choć kilka lat powojnie, jego rodzina wraz z nim emigrowała do Francji. Pisarz uznawany jest za autorytet w dziedzinie praw człowieka. Włożył ogrom pracy w pojedanie polsko-żydowskie. Jako pierwszy pokazał światowej opinii publicznej rolę, jaką odegrała Irena Sendlerowa. Wydobył i pokazał postawę polskich zakonnic, ratujących żydowskie dzieci, ocalił też wspomnienia Jana Pawła II dotyczące okresu Holocaustu. Był też jednym z pierwszych, którzy na Zachodzie pomagali powstającej w 1980 roku „Solidarności”. Przemycił wówczas do Gdańska nadajnik radiowy, dzięki któremu Lech Wałęsa wzywał do strajku.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c