Warszawskie ZOO zmienia nazwę!
„Warszawskie ZOO zmieni nazwę. Niedawno zakończyły się konsultacje społeczne uchwały rady miasta, która wprowadzić ma zmianę. Jej celem jest uhonorowanie Jana Żabińskiego, wieloletniego dyrektora zoo oraz jego żony, Antoniny. Oboje z narażeniem życia w czasie II wojny światowej uratowali ok. 300 osób narodowości żydowskiej ukrywając je na terenie ogrodu zoologicznego, za co w 1965 r. zostali uhonorowani tytułem “Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. – informuje Stowarzyszenie Dla Pragi.

Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58316095
Nowa nazwa warszawskiego ogrodu zoologicznego to: „Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie”
We wrześniu 1939 zoo, które było położone blisko jednej z baterii artylerii obrony przeciwlotniczej Warszawy, zostało zbombardowane. Wiele zwierząt wówczas zginęło lub uciekło z ogrodu. Warto dodać, że zwierzęta z warszawskiego ogrodu zoologicznego były także zjadane przez głodujących mieszkańców Warszawy[3]. Niektóre z niebezpiecznych drapieżników zostały zastrzelone w obawie przed zagrożeniem dla bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Wiele z pozostałych Niemcy wywieźli później do innych ogrodów (m.in. w Berlinie, Królewcu, Hanowerze i Wiedniu).
Opustoszałe pomieszczenia Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną wykorzystywali do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenu warszawskiego getta. W przemycie tym Żabiński osobiście brał udział, odwiedzając getto pod pozorem poszukiwania odpadów do karmienia świń, hodowanych wówczas na terenie ogrodu. W ciągu trzech lat przez zoo przeszły setki uciekinierów, niektórzy z nich mieszkali w piwnicy modernistycznej willi dyrektora ogrodu, nazywanej willą Pod Zwariowaną Gwiazdą, w której mieszkali Żabińscy.
Tę działalność dr. Żabińskiego i jego żony uhonorował izraelski instytut Jad Waszem, nadając obojgu w 1965 tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Wśród uratowanych przez nich była m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross. Żabiński wspierał też m.in. przebywającego w getcie entomologa Szymona Tenenbauma, który powierzył mu swoją kolekcję okazów bezkręgowców.
Żabiński, jako aktywny członek ruchu oporu, wykorzystywał ogród zoologiczny do celów konspiracyjnych o czym świadczy przechowywanie amunicji zakopanej na wybiegu dla słoni, natomiast większą ilość materiałów wybuchowych ukrywano w szpitalu dla zwierząt

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.