Warsztaty, wydarzenia i mnóstwo innych ekoaktywności. Rozpoczyna się Klimatyczna Wiosna w Koneserze na Pradze

Zanieczyszczone powietrze, masowa produkcja odpadów czy niedobry wody. To wyzwania XXI wieku, trapiące ludność całego świata. Jednak to od nas samych w znacznej mierze zależy to, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Dlatego tak ważne jest kształtowanie odpowiednich postaw. Centrum Praskie Koneser i cała jego społeczność od samego początku swojego funkcjonowania nie tylko promuje, lecz także kreuje prośrodowiskowe wzorce. Startująca właśnie Klimatyczna Wiosna Konesera to dziesiątki kreatywnych ekowydarzeń, artystycznych propozycji i zielonych warsztatów, które pozwolą codziennie znaleźć nowe inspiracje i dbać o naturę.

Zgiełk, zanieczyszczenia powietrza, ciągłe zabieganie i stres – z tym wszystkim borykają się każdego dnia mieszkańcy wielkich miast. A gdyby tak zwolnić, szczególnie wiosną? Cieszyć się promieniami słońca, skupić na własnych potrzebach i zainspirować do zrobienia czegoś nowego? Najlepiej w zgodzie z sobą i naturą, budzącą się właśnie do życia. Centrum Praskie Koneser od lat odpowiada na ekopotrzeby warszawiaków. Klimatyczna Wiosna Konesera, podczas której zarówno młodsi, jak i starsi znajdą dla siebie kreatywne wydarzenia, jest kolejną propozycją dla osób chcących zadbać o przyrodę.

Wielkie miasta to nie tylko gwar, wysokie obroty i brak czasu dla siebie. Wierzymy, że można żyć inaczej, korzystając z dobrodziejstw i bliskości natury. Tym właśnie jest Klimatyczna Wiosna Konesera. Aktywności, które przez kilka najbliższych tygodni będą jej towarzyszyć, to szansa dla mieszkańców Warszawy, a także wszystkich odwiedzających stołeczną Pragę, na wkroczenie w ekokreatywny świat Konesera. Zapraszamy wszystkich, by dołączyli do społeczności Konesera i wspólnie z nami budowali lepszą, zieloną przyszłość – mówi Monika Piwońska z Centrum Praskiego Koneser.

Na początek garść teorii. Już 24 marca (czwartek, godz. 18.00) w Centrum Praskim Koneser, w przestrzeni Filtracji zaplanowano debatę akademicką „Zrównoważony czy dynamiczny rozwój – Agenda 2030 ONZ”. Jej uczestnicy – między innymi przedstawiciele Akademii Leona Koźmińskiego i Forum Młodych Dyplomatów – będą rozprawiali się z tezą czy zrównoważony to dynamiczny rozwój. W jury nie zabraknie przedstawicieli świata nauki, biznesu i trzeciego sektora. O innych aspektach zielonego stylu życia będzie można natomiast posłuchać podczas Green Talks Akademii Leona Koźmińskiego. To wydarzenia, które będą odbywały się raz w miesiącu, w poniedziałki – 28 marca, 25 kwietnia i 23 maja w godz. 18.00-19.30 na scenie Kotłownia w działającym na terenie Konesera Muzeum Polskiej Wódki. W kwietniu i maju zaplanowano również debaty Kantar Polska. Będą one dotyczyły między innymi zrównoważonej mody i problemów związanych z produkcją żywności oraz tworzywami sztucznymi.

Klimatyczny rozkład jazdy

Od słów warto również przejść do czynów – i Centrum Praskie Koneser doskonale to rozumie. Dlatego właśnie w Centrum Twórczym Przerób-My już 23 marca (godz. 17.00) rusza cykl Warsztatów Ekokreatywnych. Na pierwszy ogień „Same Fusy” w Centrum Twórczym Przerób-My. Brzmi enigmatycznie? Nic bardziej mylnego. Podczas zajęć będzie można dowiedzieć się, co zrobić z fusami z kawy i herbaty. Uczestnicy na własne oczy zobaczą, jak wykorzystać pozostałości po aromatycznych naparach do produkcji kosmetyków czy uprawy roślin. Obowiązują zapisy (szczegóły w mediach społecznościowych Konesera i na stronie internetowej: koneser.eu). A kto nie zdąży, nic straconego – dogrywka 18 maja (godz. 17.00). Oprócz tego, w ramach serii Warsztatów Ekokreatywnych:

  • Moda Cyrkularna – 20 i 21 kwietnia (godz. 17.00) oraz 23 kwietnia (godz. 10.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Naturalne Kosmetyki – 30 marca, 12 kwietnia, 11 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Barowe Zero Waste – 6 kwietnia, 4 maja (godz. 17.00), Muzeum Polskiej Wódki;
  • Domowe Kompostowniki – 13 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Zielone Filtry Powietrza – 27 kwietnia (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My;
  • Upcykling, czyli coś z niczego – 25 maja (godz. 17.00), Centrum Twórcze Przerób-My.

Centrum Twórcze Przerób-My to również cykl warsztatów Zero Waste. W ramach wydarzeń będzie można dowiedzieć się między innymi o pieluchowaniu (5 maja, godz. 17.00) i higienie (19 maja, godz. 17.00) w zgodzie z tym ekologicznym nurtem. Duch ekokreatywności w Centrum Praskim Koneser widoczny będzie także podczas wyprzedaży garażowej „Garażówka”, gdzie każdy amator ponownego wykorzystywania rozmaitych przedmiotów i nie tylko znajdzie coś dla siebie. Niedziele na placu Konesera (1 maja, 15 maja, 29 maja), w godz. 11.00-18.00, są właśnie dla nich. Nie zabraknie też znanych i cieszących się niesłabnącą popularnością wydarzeń: Przetwórczego Pasażu (5-6 marca i 19-20 marca, w godz. 11.00-20.00, Pasaż Konesera) i Festiwalu Przerób-My (2-3 kwietnia i 28-29 maja w godz. 11.00-18.00, plac Konesera).

Koneser nie zapomina też o najmłodszych i edukacji ekologicznej. – Kształtowanie odpowiednich ekopostaw wśród dzieci i młodzieży to wielki obowiązek nas wszystkich. Już niedługo to właśnie nasze dzieci będą decydowały o tym, jak będzie wyglądała nasza planeta. Wszystko jest w naszych rękach – podkreśla Monika Piwońska. W ten sposób zrodziła się idea Warsztatów Szkolnych, podczas których młodzi ludzie usłyszą czym są zielone filtry powietrza, upcykling czy wykonają własnoręcznie domki dla owadów.

Więcej informacji o Klimatycznej Wiośnie Konesera można znaleźć na koneser.eu.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]