Ważny obowiązek wchodzi dziś w życie! Chodzi o samochody osobowe i dostawcze!

Od dzisiejszego dnia (7 lipca), każdy nowo zarejestrowany samochód osobowy oraz dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony musi być wyposażony w tzw. czarne skrzynki. To wymóg wynikający z nowego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Fot. Pixabay

Czarne skrzynki mają za zadanie rejestrować dane o działaniach pojazdu bezpośrednio przed i podczas wypadku. Dzięki temu możliwa będzie szczegółowa analiza przyczyn zdarzeń drogowych, co może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania takim incydentom w przyszłości.

Podobne urządzenia zostaną wprowadzone w autobusach oraz pojazdach ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony od 7 stycznia 2026 roku. Stopniowe wdrażanie tych przepisów ma na celu zharmonizowanie floty pojazdów z nowymi standardami bezpieczeństwa.

Zastosowanie czarnych skrzynek w samochodach, znanych głównie z lotnictwa, obejmuje zapisywanie danych takich jak prędkość, położenie pedałów, stan hamulców, a także wiele innych parametrów technicznych. Informacje te będą nieocenione nie tylko dla służb ratowniczych i śledczych, ale także dla producentów pojazdów, którzy będą mogli dzięki nim usprawniać konstrukcje samochodów, zwiększając tym samym ich bezpieczeństwo.

Wprowadzenie obowiązku instalacji czarnych skrzynek jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa na drogach w Europie. Dzięki tej zmianie oczekuje się znaczącej poprawy w zakresie monitorowania i analizy wypadków drogowych oraz systematycznego zmniejszania ich liczby.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]