Wirus gorączki zachodniego Nilu w Warszawie: Jak można się zarazić i jak się chronić?

Po niedawnym odkryciu wirusa Gorączki Zachodniego Nilu (WNV) w martwych ptakach w Warszawie, zdrowie publiczne stało się przedmiotem zwiększonej uwagi. Choroba ta, choć rzadko spotykana w Polsce, może przenosić się na ludzi, powodując poważne konsekwencje zdrowotne. Jak można się zarazić i jakie środki ostrożności należy podjąć?

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Jak można się zarazić wirusem Gorączki Zachodniego Nilu? Główną drogą zakażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu jest ukąszenie przez zakażonego komara. Komary te zarażają się wirusem, kiedy żerują na krwi zakażonych ptaków, które są naturalnym rezerwuarem WNV. Następnie, komary mogą przenosić wirus na ludzi oraz inne ssaki podczas karmienia się ich krwią.

Wirus nie przenosi się przez bezpośredni kontakt z zakażonymi ptakami ani poprzez spożywanie mięsa zakażonych zwierząt. Również nie ma dowodów na to, że wirus mógłby być przenoszony poprzez kontakt z zakażonymi zwierzętami domowymi, takimi jak psy czy koty. Nie jest również przenoszony bezpośrednio z osoby na osobę.

Jakie są objawy zakażenia? Większość zakażeń WNV (około 80%) przebiega bezobjawowo. Objawy, kiedy występują, zazwyczaj są łagodne i obejmują gorączkę, bóle głowy, bóle ciała, bóle stawów, wymioty, biegunkę lub wysypkę. Rzadziej, wirus może prowadzić do poważniejszych neurologicznych komplikacji, takich jak zapalenie mózgu (encefalit) lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (meningit), które mogą być zagrożeniem życia.

Jakie są środki ostrożności? Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem Gorączki Zachodniego Nilu, zaleca się podjęcie kilku środków ostrożności:

  1. Stosowanie repelentów przeciw komarom – używanie środków odstraszających komary, które zawierają DEET, pikarydynę, IR3535 lub olej z eukaliptusa cytrynowego.
  2. Noszenie odzieży ochronnej – zakładanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami, szczególnie w godzinach największej aktywności komarów, tj. od zmierzchu do świtu.
  3. Zapobieganie gromadzeniu się wody – usuwanie miejsc, gdzie może gromadzić się woda (np. doniczki, rynny, stare opony), co może stanowić potencjalne lęgowiska dla komarów.
  4. Używanie moskitier – instalowanie siatek na oknach i drzwiach, aby zapobiegać dostawaniu się komarów do wnętrza domów.

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację, ważne jest, by mieszkańcy Warszawy byli świadomi ryzyka i wiedzieli, jak się chronić. Władze zdrowotne monitorują sytuację i są gotowe reagować, aby zapewnić bezpieczeństwo publiczne.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl