Wojewoda złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego!

Jak informuje ratusz, wojewoda mazowiecki właśnie złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Chodzi o warszawską uchwałę krajobrazową i kasację wyroku sądu niższej instancji.

Fot. Warszawa w Pigułce

Ratusz poinformował, że wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł  złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. warszawskiej uchwały krajobrazowej. Jak jednak doprecyzowuje wiceprezydent miasta Michał Olszewski, wcześniejszy wyrok WSA był korzystny dla wojewody, więc kasacja jest dla władz miasta mało zrozumiałym ruchem.

„Źródłem problemu nie jest bowiem jakaś fundamentalna niezgodność poglądów m.st. Warszawy i WSA w tej sprawie, lecz najwyraźniej sprzeczne ze sobą stanowiska sądów administracyjnych, uniemożliwiające jednoznaczną interpretację przepisów. Uznajemy, że wyrok wskazał nową linię orzeczniczą i w konsekwencji wznowimy procedurę. Wniesiemy niezbędne poprawki i skierujemy projekt do ponownych uzgodnień.”

-tłumaczy Michał Olszewski. Dodaje, że podjęte działania mogą jednak sprawić, że wprowadzenie uchwały zostanie zablokowane na około półtora roku. Podkreśla także, że miastu zależy na jak najszybszym uporządkowaniu chaosu reklamowego w Warszawie.

Uchwałę krajobrazową, czyli ustawę w sprawie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń Rada Warszawy przyjęła w styczniu 2020 roku. W dokumentach miasto przewidywało m.in. regulację wszystkich zagadnień dopuszczonych zakresem ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym czyli tablic reklamowych i urządzeń reklamowych, w tym szyldów, a także obiektów małej architektury oraz ogrodzeń. Jeśli firmy nie dostosowałyby się do obowiązującego prawa, miał zacząć działać mechanizm nakładania kar pieniężnych

Prace nad zapisami trwały ponad 4 lata. Jednak wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały, a ratusz zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Pod koniec roku sąd jednak oddalił skargę miasta.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c