Wprowadzono surowe zakazy w Polsce! Możesz zapłacić kilka tysięcy złotych kary! [23.07.2023]

Polska wieś od wieków stanowi serce kraju, a rolnictwo jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki. Niestety, ostatnie dane zebranie przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach rzucają niepokojące światło na sytuację w polskich gminach.

Fot. Shutterstock

W okresie od 1 maja do 30 czerwca bieżącego roku aż 61,45 proc. polskich gmin zmagało się z problemem suszy w uprawach. Jedną z takich gmin jest Świercze, znajdujące się w powiecie pułtuskim, w odległości 10,5 km od Nasielska. Ta malownicza okolica, zamieszkiwana przez ponad 4700 osób, jest typowo rolnicza i to właśnie rolnictwo poniosło najcięższe konsekwencje suszy.

Gmina Świercze, podobnie jak wiele innych w Polsce, jest mocno uzależniona od plonów rolnych. To właśnie z nich wieś czerpie większość swoich dochodów. W związku z brakiem opadów, z jakim musieli się zmierzyć mieszkańcy w ostatnich miesiącach, sytuacja stała się dramatyczna. Już 9 czerwca władze gminy były zmuszone wydać ostrzeżenie i wezwanie do oszczędzania wody, a rolnicy byli w pełni świadomi, że będą musieli stawić czoło poważnym wyzwaniom, by utrzymać swoje gospodarstwa.

Chodzi o empatię i solidarność. Wysokość kary może sięgać do 5 tys. zł, ale dotychczas nikt jej nie otrzymał. Jeżeli będzie trzeba, zaczniemy od pouczenia.” – mówi wójt gminy Świerszcze cytowany przez Business Insider.

Głównym negatywnym skutkiem suszy dla mieszkańców gminy Świercze było ogromne pogorszenie warunków życia i pracy rolników. Ograniczenie dostępności wody do nawadniania upraw powodowało zmniejszenie plonów i pogorszenie jakości zbiorów. Susza w ekstremalnych przypadkach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin, a w przypadku rolników zależnych od tych plonów oznacza to straty finansowe i brak stabilnego źródła dochodu.

Mieszkańcy gminy Świercze nie tylko musieli zmierzyć się z ekonomicznymi skutkami suszy, ale także odczuli jej wpływ na codzienne życie. Brak opadów prowadził do obniżenia poziomu wód gruntowych, a niektóre studnie i źródła, którymi wieś była zaopatrywana w wodę, całkowicie wyschły. To z kolei wpłynęło na ograniczenie dostępu do wody pitnej, a także utrudniło prowadzenie domowych gospodarstw.

Dodatkowo, susza przyczyniła się do wzrostu cen żywności na lokalnym rynku. Z powodu obniżonych plonów, rolnicy byli zmuszeni zwiększyć ceny swoich produktów, co odbiło się na budżetach mieszkańców. Wyższe ceny żywności dotknęły zwłaszcza tych, którzy byli zatrudnieni w innych sektorach niż rolnictwo i już wcześniej mieli ograniczone dochody.

Innym negatywnym skutkiem suszy było zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Wysoka temperatura, brak wody i spadek wilgotności sprzyjały pojawieniu się przeróżnych chorób i owadów. Woda stała się cennym towarem, którego brak skutkował również problemami higienicznymi, zwłaszcza w odległych od centralnej infrastruktury obszarach.

W związku z powyższymi problemami, władze gminy Świercze były zmuszone podjąć działania mające na celu złagodzenie skutków suszy. Ograniczenia w użytkowaniu wody były jednym z kluczowych środków, ale długoterminowym celem było znalezienie trwałych rozwiązań, które pozwolą przeciwdziałać skutkom suszy w przyszłości. Inwestycje w infrastrukturę wodną oraz promowanie nowoczesnych, zrównoważonych praktyk rolniczych stały się priorytetami w gminie.

Wieloletnia historia Polski toczyła się w symbiozie z rolnictwem, a wieś pozostawała jednym z kluczowych elementów kulturowych i ekonomicznych kraju. Jednak susza, jaką zmagają się polskie gminy, w tym także Świercze, stanowi poważne wyzwanie dla społeczności wiejskich. Wszystkie te wyzwania wymagają współdziałania społeczności lokalnych, władz i ekspertów, aby stawić czoła temu poważnemu problemowi i znaleźć odpowiednie rozwiązania.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl