Wprowadzono zakaz wyprowadzania psów bez smyczy. Powodem wścieklizna!

W województwie mazowieckim potwierdzono drugi przypadek wścieklizny. W związku z tym wydano rozporządzenie informujące o tym, że powiat otwocki, miński i część Warszawy zostały objęte specjalnymi terenem zagrożonym chorobą. W tych miejscach obowiązuje m.in. nakaz trzymania psów na smyczy. 

Fot. Pixabay

Właśnie Państwowy Inspektorat Weterynarii w Otwocku potwierdził drugi przypadek wścieklizny u lisa w miejscowości Kołbiel. Wcześniej taki przypadek zdiagnozowano w miejscowości Izabela. W związku z tym wyznaczone zostało ognisko choroby.

Wydano specjalne rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny, którym objęte są dwa powiaty: otwocki i miński, a także dwie dzielnice Warszawy: Wawer i Wesoła. Oznacza to, że na tych terenach obowiązuje między innymi nakaz trzymania psów na smyczy lub na ogrodzonym terenie zamkniętym. W przypadku kotów, należy je trzymać w zamknięciu.

Dodatkowo, w miejscach zagrożonych obowiązuje również zakaz organizowania wystaw, konkursów czy targów w udziałem czworonogów. Zakazane są też polowania o odłowy zwierząt, z wyjątkiem ostrzałów sanitarnych dzików i polowań indywidualnych na dziki, bez udziału psów.

W Polsce każdy pies powyżej 3 miesiąca życia musi raz na rok mieć obowiązkowe ochronne szczepienia przeciwko wściekliźnie. Wskazane jest również szczepienie kotów. Wykonać je można w każdym punkcie weterynaryjnym.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c