Wyprawka na studia – ile może kosztować?

Rozpoczęcie roku szkolnego już dawno za nami, czas więc na studentów. Okazuje się, że i oni muszą być przygotowani na swoje zajęcia. Do tego w wielu przypadkach dochodzą jeszcze koszty związane z przeprowadzką do innego miasta, więc wydatki rosną. Jak sprawić, żeby nie było to tak drogie przedsięwzięcie?

Fot. Materiały prasowe

Z tekstu dowiesz się:

 • jakie artykuły biurowe przydadzą się na studia,
 • jakie zeszyty powinien mieć ze sobą student,
 • ile kosztuje wynajem mieszkania,
 • co będzie niezbędne przy przeprowadzce,
 • jak sfinansować przeprowadzkę.

Koszty przeprowadzki i wynajmu mieszkania

Duża część studentów wyjeżdża ze swoich rodzinnych miejscowości, aby studiować np. w większym mieście lub takim, w którym znajduje się uczelnia z perspektywicznym kierunkiem. Koszty przeprowadzki zależą od tego, jak duże miasto wybierze przyszły żak. Skupmy się więc na Warszawie, ponieważ to największy ośrodek akademicki.

Biorąc pod uwagę ceny ofertowe, średnio za wynajem niewielkiego mieszkania do 38 m² w stolicy trzeba zapłacić 2 041 zł. Większe lokum do 60 m² to już koszt około 2 791 zł, a cztery kąty o wielkości do 90 m² są średnio w okolicach około 4 230 zł (stan na maj 2018).

Dużo lepszą opcją jest zatem znalezienie czegoś większego, ale za to z kilkoma osobami. Mogą to być znajomi, choć często nawet obce sobie osoby zbierają się w grupki m.in. poprzez media społecznościowe.

Wracając do wyprawki, należy przygotować się nie tylko na zapłacenie za lokum z góry, ale zwykle potrzebna jest również kaucja. Wynosi ona zazwyczaj tyle, ile czynsz za okres jednego miesiąca. Osoby, które korzystają z pomocy pośrednika, również muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami.

Podstawowe wyposażenie kuchni

Fot. Materiały prasowe

Konieczność kupowania garnków, akcesoriów i innych przyborów kuchennych zależy od tego, czy rzeczy te są na wyposażeniu mieszkania, do którego student się wprowadza. Najczęściej garnki, podstawowy zestaw sztućców, kilka talerzy i patelnia znajdują się w szafkach, jednak jeśli tak nie jest, czas na zakupy.

Czasami z różnych względów konieczne jest uzupełnienie kuchennego wyposażenia:

 • komplet talerzy 18 sztuk – ok. 100 zł,
 • szklanki 4 sztuki – ok. 10 zł,
 • komplet sztućców 24 sztuki – ok. 60 zł,
 • komplet naczyń 3 sztuki – ok. 50 zł,
 • komplet noży 3 sztuki – ok. 30 zł,
 • deska do krojenia – ok. 10 zł.

Są to minimalne ceny, jakie trzeba zapłacić za wymienione rzeczy, a często można znaleźć je dużo droższe. Każdy też ma nieco inne nawyki, potrzeby i przyzwyczajenia, więc koszty te mogą być inne w zależności od tego, jakich przedmiotów kuchennych będziesz potrzebować.

Wyposażenie pokoju

Większość mieszkań zwykle posiada w pokojach łóżko, szafki i biurko, więc ten wydatek jest zbędny. Tak naprawdę wystarczy więc mieć tylko dwa komplety pościeli (od 60 zł za komplet), kołdrę (od 50 zł) i poduszkę (nawet 10 zł) oraz prześcieradło (od 15 zł). W tym przypadku również ceny potrafią znacząco się wahać, dlatego warto sprawdzać wiele sklepów.

Może się okazać, że w pokoju brakować będzie kilku drobnych, ale potrzebnych akcesoriów takich jak np. lampka nocna, kartony na potrzebne dokumenty. Na szczęście akurat te wydatki można zamknąć w kwocie kilkudziesięciu złotych.

Niektórzy studenci lubią poczuć się w wynajmowanym mieszkaniu jak w domu. Przydadzą się więc ramki na zdjęcia, może nawet jakieś ozdobne lampki ozdobne, co również nie jest wielkim wydatkiem.

Przybory na zajęcia

Fot. Materiały prasowe

Taki podstawowy zestaw dla studenta może się bardzo różnić w zależności od kierunku studiów. Na przykład na uczelniach artystycznych trzeba liczyć się z tym, że dodatkowe koszty generują przybory i akcesoria potrzebne podczas zajęć czy do wykonywania projektów w domu.

Przypuśćmy jednak, że chodzi o kierunek, który wymaga od studenta głównie robienia notatek z wykładów i ćwiczeń, a tylko czasami trzeba zrobić prezentację w grupie. Co będzie potrzebne do wyprawki takiego studenta?

 • kilka zeszytów w formacie A4 (ok. 5 zł za sztukę),
 • alternatywą może być jeden grubszy zeszyt z podziałem na przedmioty (ok. 25 zł),
 • długopis (ok. 5 zł za kilka sztuk),
 • ołówek (ok. 5 zł za kilka sztuk),
 • kolorowe zakreślacze (ok. 25 zł za kilka sztuk),
 • karteczki samoprzylepne (ok. 5 zł),
 • zakładki indeksujące (ok. 7 zł),
 • segregator (ok. 10 zł),
 • koszulki do segregatora (ok. 8 zł za zestaw).

Czy warto inwestować w drukarkę i skaner?

Niemal każdy student doskonale zna problem kserowania materiałów na zajęcia. Nie każdego stać na kupienie książek do wszystkich egzaminów, a w bibliotekach zazwyczaj nie można trzymać jednej książki przez cały semestr czy rok. Zostaje więc kserowanie, które w dłuższej perspektywie jest dość kosztowne i zajmuje czas.

Warto zastanowić się więc nad drukarką i skanerem. Choć jednorazowo to dość duży wydatek, w ciągu kilku lat studiów może się opłacić. Skorzystają również ci notujący wykłady i ćwiczenia za pomocą laptopów.

Skąd na to wszystko wziąć pieniądze?

Biorąc pod uwagę wszystkie koszty, jakie musi ponieść student, który rozpoczyna swoją naukę w nowym miejscu, początki zwykle są dość trudne. W załataniu dziury w domowym budżecie pomóc mogą np. pożyczki pozabankowe przez internet.

Bez względu na to, czy jesteś rodzicem studenta, czy może sam szykujesz się na uczelnię, szybkie pożyczki pozabankowe są dla ciebie dostępne. Wystarczy tylko wybrać zaufaną firmę, wejść na ich stronę, wypełnić formularz i czekać na decyzję.

Kto może skorzystać z takiej chwilówki? Przede wszystkim osoby, które mają stały dochód, są obywatelami RP, mają pełną zdolność do czynności prawnych i uzyskały pozytywną decyzję kredytową.

To kilka z kryteriów, jakie mogą mieć firmy, a te akurat znajdziemy na stronie pożyczek pozabankowych w Vivus. Plusem tego rozwiązania jest przede wszystkim brak skomplikowanych formalności i możliwość szybkiego otrzymania pieniędzy bez konieczności wyjaśniania celu.

Jeśli z różnych powodów nie chcesz lub nie możesz skorzystać z pożyczek pozabankowych, zostaje też pomoc rodziny czy bliskich. Pamiętaj, żeby rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania.

Artykuł sponsorowany przez Vivus.pl

Źródła: bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-wynajmu-mieszkan-maj-2018-Raport-Bankier-pl-7589950.html


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c