Wyprawki dla nowych mieszkańców Śródmieścia. Co znajdziemy w prezencie?

Dzielnicowe upominki, pakiet przydatnych informacji oraz bilety do śródmiejskich instytucji kultury. Wszystko to otrzymają osoby, które zdecydują się zameldować w Dzielnicy Śródmieście. Dzielnicowa „Wyprawka” to akcja skierowana do osób, które mieszkają już w centralnej dzielnicy Warszawy, jednak z różnych powodów nie dopełniły tej formalności.

Szacunkowe wyliczenia wskazują, że w dzielnicy Śródmieście na stałe zamieszkuje około 130-140 tys. osób. Z tego zameldowanych jest jedynie 70-80% mieszkańców. To duży problem, który wpływa nie tylko na bieżące finanse dzielnicy, ale także na plany jej rozwoju, ofertę dla mieszkańców czy zapewnienie bezpieczeństwa w razie zdarzeń losowych i sytuacji kryzysowych.

Zapomniany obowiązek

30 dni. Tyle czasu każdy mieszkaniec ma na zameldowanie się w miejscu pobytu. Wskazuje tak ustawa o ewidencji ludności. Tyle w teorii. W praktyce, choć jest to prosta formalność, coraz mniej osób decyduje się na ten krok. W Dzielnicy Śródmieście jest to nawet 30% wszystkich mieszkańców. Sankcji za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano, jednak konsekwencje ponosimy wszyscy.

Nie tylko pieniądze

Każda zameldowana osoba to realne pieniądze przekazywane z budżetu miasta na realizację różnych zadań w dzielnicy. Z ilością meldunków związane są finanse przeznaczane na sprzątanie lokalnych ulic, dodatkowe remonty i nowe inwestycje. Na podstawie informacji o liczbie i wieku mieszkańców powstaje oferta sportowa i kulturalna, a także sprawdzane jest zapotrzebowanie oświatowe. To istotny wskaźnik w planowaniu działań opiekuńczych dla

osób starszych i tworzeniu dodatkowej infrastruktury dla najmłodszych. To również kwestia bezpieczeństwa. W razie zdarzeń losowych  oraz sytuacji kryzysowych, wiedza o liczbie osób zamieszkujących dany obszar jest nie bez znaczenia dla służb ratunkowych i władz dzielnicy.

„Wyprawka” za meldunek

Urząd Dzielnicy Śródmieście postanowił w przyjemny sposób przypomnieć mieszkańcom o obowiązku meldunkowym i w zamian za dopełnienie tej drobnej formalności, przekazać symboliczne upominki.

– Chcemy w ten sposób podziękować każdej osobie, która zamelduje się w naszej dzielnicy. Dodatkowe pieniądze, jakie otrzymamy do budżetu, będziemy mogli wykorzystać na lokalne działania. Każdy mieszkaniec Śródmieścia na tym skorzysta – mówi Aleksander Ferens, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście.

To jest proste!

Meldunek w Śródmieściu można uzyskać w Biurze Administracji i Spraw Obywatelskich przy ul. Kruczkowskiego 2 lub jego delegaturze w każdej innej dzielnicy Warszawy. Można to zrobić również przez internet, bez wychodzenia z domu. Co istotne, zmiana adresu zameldowania nie wiąże się z koniecznością wymiany dowodu osobistego ani prawa jazdy. Istnieje też możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Akcja wydawania wyprawek rusza już od przyszłego tygodnia (12 września).

Jak informuje nas rzecznik prasowy Paweł Siedlecki z Urzędu M.ST. Warszawy z Dzielnicy Śródmieście akcja praktycznie nie generuje kosztów. Materiały informacyjne o dzielnicy przygotowaliśmy sami. Nie zamawialiśmy też na ten cel gadżetów. Rozdajemy te, które były zamawiane na imprezy i wydarzenia, które np. nie odbyły się ze względu na pandemię. Bilety do śródmiejskich instytucji kultury również pozyskujemy w ramach współpracy z tymi instytucjami.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl