Wzrost cen prądu uderza w Polaków: Szykujmy się na droższe zakupy! [20.08.2024]

Z początkiem lipca małe i średnie przedsiębiorstwa stanęły przed nowymi wyzwaniami związanymi z zakończeniem tarczy osłonowej. Dotychczas firmy płaciły za prąd zamrożoną stawkę 693 zł za megawatogodzinę. Teraz, w sierpniu, przedsiębiorcy muszą stawić czoła nowym, wyższym taryfom, co już przekłada się na wzrost cen produktów i usług, dotykając wszystkich obywateli.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Koniec tarczy osłonowej – skutki dla gospodarki

Zakończenie tarczy osłonowej oznaczało natychmiastowy wzrost kosztów energii dla małych i średnich przedsiębiorstw. Ekonomiści przewidują, że koniec tarczy może spowodować wzrost inflacji o 1-1,5 punktu procentowego w skali roku. Wzrost cen energii wpływa na wszystkie dziedziny życia, od produkcji po transport, co prowadzi do podwyżek cen w sklepach.

Wpływ na codzienne zakupy

Podwyżki najbardziej odczuwalne są w cenach produktów przechowywanych w lodówkach i zamrażarkach, takich jak mrożonki, nabiał, lody, mięso, wędliny oraz zimne napoje, wódka i piwo. Wzrost cen energii i gazu wpływa również na ceny pieczywa. W miejscowościach turystycznych, szczególnie latem, ceny lodów i alkoholu mogą znacząco wzrosnąć.

Sklepikarze w trudnej sytuacji

Małe sklepy, zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, są zmuszone do podejmowania różnych kroków, aby zredukować koszty. Sklepikarze mogą wyłączać lodówki z napojami, co było ostrzegane już w poprzednich latach, gdy istniało ryzyko zakończenia zamrożenia cen prądu. Teraz, bez wsparcia tarczy osłonowej, te scenariusze stają się rzeczywistością.

Efekt powrotu wyższego VAT-u

Odmrożenie 5 proc. stawki VAT na podstawowe artykuły spożywcze od 1 kwietnia również przyczyniło się do wzrostu cen. Choć największe sieci handlowe początkowo zamroziły ceny, od maja zaczęły one rosnąć. Wojna cenowa między gigantami handlowymi, takimi jak Biedronka i Lidl, nie będzie trwała wiecznie, co może prowadzić do dalszych podwyżek.

Co czeka nas w przyszłości?

Od 1 stycznia 2025 roku spodziewane są kolejne podwyżki cen energii, które najbardziej odbiją się na konsumentach. Wzrost kosztów energii wpłynie na wszystkie aspekty życia, co oznacza, że Polacy muszą przygotować się na dalsze wzrosty cen i większe obciążenia finansowe.

Wzrost cen prądu od lipca już teraz przekłada się na wyższe koszty dla małych i średnich przedsiębiorstw, co bezpośrednio dotyka konsumentów. Koniec tarczy osłonowej, wzrost inflacji i powrót wyższego VAT-u na artykuły spożywcze sprawiają, że codzienne zakupy stają się droższe. W nadchodzących miesiącach Polacy muszą przygotować się na dalsze wzrosty cen, co wpłynie na ich domowe budżety i codzienne życie.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl