Z Pilicy wyłowiono niemieckie pojazdy z II WŚ. Zostaną oddane do muzeum niedaleko Warszawy

Stowarzyszenie Pomost wyłowiło z Pilicy dwa niemieckie pojazdy z Czasów II Wojny Światowej. Transporter opancerzony Sd.Kfz. 250 i ciągnik artyleryjski Sd. Kfz. 7 są w bardzo dobrym stanie. Zostały oddane do Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Chrcynnie, gdzie zostaną poddane szczegółowej konserwacji.

Fot. Stowarzyszenie Pomost

Fot. Stowarzyszenie Pomost

W dniach 8-10 października 2015 r. prowadziliśmy prace archeologiczne związane z lokalizacją i wydobyciem z dna Pilicy dwóch niemieckich pojazdów z II wojny światowej. – informuje Stowarzyszenie Pomost –  Inicjatorem całego przedsięwzięcia było Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej, które to przeprowadziło całą akcję wydobywczą. Transporter opancerzony Sd.Kfz. 250 i oraz ciągnik artyleryjski Sd. Kfz. 7, należące do 25 Dywizji Pancernej, ugrzęzły podczas próby przekroczenia zamarzniętej rzeki w pobliżu wsi Górki, pow. białobrzeski w styczniu 1945 r. Z pojazdów, przed ich porzuceniem, zabrano uzbrojenie, a w ciągniku zdetonowano ładunek wybuchowy. Przez kilka powojennych lat wraki były widoczne z brzegu, aż w końcu zostały całkowicie wchłonięte przez rzekę.

We wnętrzu Sd.Kfz. 250 odnaleźliśmy liczne narzędzia, części zapasowe oraz przedmioty należące do załogi. Sprzyjające warunki spowodowały, że wiele z nich zachowało się w doskonałym stanie. Wśród nich była m. in. pamiątkowa drewniana góralska laska z napisem ZAKOPANE. Oba pojazdy zostały przetransportowane do Muzeum Zabytków Techniki Wojskowej w Chrcynnie, gdzie zostaną poddane szczegółowej konserwacji.

Fot. Stowarzyszenie Pomost

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.