Zaćmienie słońca już dzisiaj. Nie przegap tego spektaklu

Zaćmienie słońca zawsze wywołuje spore emocje, choć już na szczęście nie takie jak kilkanaście czy kilkadziesiąt wieków wcześniej. Zjawisko jednak zawsze przyciąga miliony obserwatorów na całym świecie. W Polsce będzie widoczne jedynie częściowe zaćmienie słońca. 

fot. Pixabay

Do zaćmienia słońca dochodzi, gdy księżyc znajduje się na linii widzenia pomiędzy ziemią a słońcem. W różnych częściach globu zjawisko to można zaobserwować w pełni, w innych tylko częściowo.

W Polsce około południa będziemy mieć możliwość zaobserwowania częściowego zaćmienia. Żeby obejrzeć to zjawisko w pełni, czyli zaćmienie tzw. obrączkowe trzeba by się udać do Kanady, Grenlandii, na biegun północny czy wschodni kraniec Azji. Całkowite zaćmienie potrwa dokładnie 3 minuty i 51 sekund.

W Polsce zobaczymy tylko częściowe przysłonięcie słońca przez księżyc, a spektakl zacznie się o godz. 11:55. Największa faza przysłonięcia (0,26) będzie widoczna w północnej części Polski np. w Gdańsku czy Szczecinie. W Warszawie zobaczymy już nieco mniejszą fazę przysłonięcia bo 0,20 a w Krakowie już tylko 0,14.

Zjawisko swoje maksimum osiągnie o 12:54 a zakończy się o 13:54.

Pamiętać należy, że zaćmienia słońca nie można oglądać gołym okiem np. przez lornetkę czy lunetę gdyż grozi to uszkodzeniem lub utratą wzroku. Do obserwacji wykorzystać można odpowiednie filtry, okulary lub domowe sposoby takie jak odymiona szybka czy płyta cd.

 


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c