Zauważyłeś pożar lasu? Tak należy postąpić!
Coraz więcej Polaków chętnie spędza czas na świeżym powietrzu, a jedna z najzdrowszych dla ciała i psychiki aktywności to spacery leśne. Obecnie jednak sytuacja pogodowa jest groźna, a służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Jak powinniśmy zachować się w takie sytuacji?

Fot. Pixabay
Według danych Państwowej Straży Pożarnej w tym roku odnotowano o ponad 700 pożarów lasów więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wynika to zarówno z warunków pogodowych, jak i nieodpowiedzialnego zachowania ludzi. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował zasady bezpieczeństwa w lesie, do których należą:
- Nie używanie otwartego ognia w lesie,
- Rozpalanie grilli i ognisk, a także biwakowanie wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych,
- Nie wjeżdżanie samochodem do lasu,
- Nie pozostawianie śmieci w lesie,
- Czytanie leśnych tablic i komunikatów, informujących o zagrożeniach lub zakazie wejścia do lasu.
Co z kolei powinniśmy zrobić, gdy dostrzeżemy pożar lasu? Jak wyjaśnił Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, w rozmowie z TVN24, ognia nigdy nie powinniśmy gasić samemu. W takiej sytuacji musimy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy PSP – 998 – lub skontaktować się z numerem 112.
Lasy Państwowe informują, że „w zgłoszeniu należy podać możliwie najdokładniej gdzie się pali, co się pali i ile się pali (np.: pali się ściółka w starszym lesie iglastym koło parkingu przy drodze asfaltowej za miejscowością X w stronę wsi Y, można wskazać punkt charakterystyczny otoczenia, jeśli jest taka możliwość, można również podać pozycję GPS.
Należy również podać, czy występuje zagrożenie dla życia i zdrowia oraz czy nie widać innych zagrożeń. Podajemy swoje nazwisko i imię oraz numer telefonu jako powiadamiającego o pożarze. Nie odkładamy telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyspozytora, być może zajdzie potrzeba udzielenia dodatkowych informacji.
Należy zaznaczyć, że pożar lasu wiąże się zwykle z intensywnym zadymieniem, które może powodować problemy z orientacją w terenie, gdy znajdziemy się w pobliżu miejsca, w którym wybuchł ogień. Od razu musimy zatem ewakuować się w bezpieczne miejsce. Warto podejść do drogi i wskazać miejsce pożaru nadjeżdżającym strażakom.
Źródło: tvn24.pl

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.