ZDM ustawił fotoradar przy zabytkowej ławce dla pieszych! Konserwator Zabytków: „Wykluczyliśmy możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych”

Mieszkańcy Warszawy wstrząśnięci postawieniem fotoradarów na moście Poniatowskiego. Jak pisze MWKZ „Wykluczyliśmy możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych”. ZDM postanowił zrobić inaczej i ustawił je na środku mostu, zasłaniając ławkę dla pieszych.

Wielokrotnie chciano wprowadzać różne zmiany na moście jednak MWKZ zawsze odmawiał, ponieważ most jest zabytkiem. Zgodnie z decyzją MWKZ Zarząd Dróg Miejskich powinien usunąć fotoradary z mostu Poniatowskiego i ewentualnie postawić w innym miejscu tak, aby urządzenia nie szpeciły zabytkowego mostu. ZDM aktualnie do sprawy się nie odniósł.

„Wobec licznych doniesień dotyczących fotoradarów na moście Poniatowskiego informujemy, że Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków nie decydował o precyzyjnej lokalizacji fotoradarów, a do zatwierdzenia przedstawiono jedynie niedokładną orientacyjną mapę umiejscowienia radarów.

Wówczas, ze względu na priorytetową kwestię bezpieczeństwa, pozwolono jedynie na ustawienie fotoradarów na moście i wiadukcie Poniatowskiego, co zostało napisane w uzasadnieniu decyzji z dnia 27 lipca 2020 roku.

Wcześniej Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków w zaleceniach z 5 listopada 2019 roku wykluczył możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych i dopuścił jedynie możliwość montażu niewielkich urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości na wiadukcie i na moście Poniatowskiego na wysięgnikach mocowanych do słupów latarń. MWKZ wskazał tylko na możliwość posadowienia urządzeń stacjonarnych w miejscach jak najmniej widocznych na poziomie chodnika. Wówczas, wobec unieważnienia przetargu na dostawę i montaż urządzeń, ZDM wystąpił ponownie o zalecenia konserwatorskie i zaproponował zastosowanie fotoradarów stacjonarnych.

W zaleceniach z dnia 13 maja 2020 roku MWKZ podtrzymał treść poprzednich zaleceń i wykluczył możliwość wzniesienia radarów w formie wolno stojących szaf teletechnicznych, a także krytycznie ocenił jaskrawą kolorystykę typowych urządzeń oraz eksponowaną lokalizację radarów przesłaniającą widok na most i wieżycę. ZDM wyjaśnił, że sposób montażu fotoradarów przy jezdni oraz ich kolorystykę określają przepisy określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i one warunkują lokalizację radarów.

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi usytuowania fotoradarów na moście i wiadukcie Poniatowskiego 14 maja Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wystąpił do Zarządu Dróg Miejskich z pismem o zmianę lokalizacji wolno stojących szaf radarowych” – napisał Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c