„Zielona fala” dla kierowców, droga dla rowerów, nowe chodniki i zieleń. Tak będzie wyglądała „nowa Puławska”

Na ul. Puławskiej powstaną drogi dla rowerów, nowe chodniki i zieleń. Ma też powstać skoordynowana sygnalizacja. ZDM rozpisał już przetarg w tej sprawie, jednak został on unieważniony z powodu przekroczenia zakładanego budżetu. Termin zakończenia inwestycji nie ulega jednak zmianie.

Fot. ZDM

„Inwestycja obejmie niemal 9-kilometrowy odcinek od ul. Domaniewskiej do granicy Warszawy. Przetarg na jej realizację w trybie „zaprojektuj i wybuduj” został ogłoszony w lutym br. Niestety, złożona została tylko jedna oferta, znacznie przekraczająca założony kosztorys. ZDM zamierza przeznaczyć na ten cel 16 mln zł, zaś oferta opiewa aż na 59 mln. Dlatego jesteśmy zmuszeni unieważnić przetarg. Nie oznacza to jednak rezygnacji z inwestycji ani opóźnienia terminu jej zakończenia. Wszystkie prace powinny się zakończyć do połowy 2018 r.” – pisze ZDM.

Drogowcy, aby przyspieszyć prace i zminimalizować koszty, część robót wykonają we własnym zakresie, a resztę rozbiją na poszczególnych podwykonawców. Drogi rowerowe oraz chodniki wykona więc ZDM, osobno zleci zaprojektowanie sygnalizacji świetlnej (planowana jest kompleksowa modernizacja sygnalizacji na skrzyżowaniach z ul. Wałbrzyską/al. Lotników; ul. Bogatki/ul. Ludwinowską; ul. Kajakową/ul. Głuszca i ul. Karczunkowską/ul. Karmazynową. Ponadto na całym odcinku sygnalizacje zostaną skoordynowane, dzięki czemu możliwe będzie wprowadzenie „zielonej fali”). Oddzielnym etapem może być również przebudowa węzła Wyścigi, obejmująca dostosowanie istniejących kładek, przejścia podziemnego i przepustu pod Puławską do ruchu rowerów.

Dzięki tym zabiegom uda się wykonać wszystkie prace do czerwca 2018 r. W ten sposób powstanie obustronna trasa rowerowa wraz  nowymi chodnikami (w sumie aż 18 tys. m kw. nowych trotuarów) i zielenią. Jej przebieg został określony w koncepcji, skonsultowanej z mieszkańcami.

Inwestycja będzie realizowana przy wsparciu środków z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Jednym z celów tego instrumentu jest dążenie do zrównoważonej mobilności i zapewnienie alternatywnych dla samochodu możliwości poruszania się po aglomeracji. Program jest realizowany we współpracy z 39 gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c