Zmarł były premier! Był bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka

W wieku 93 lat zmarł Edward Babiuch, były premier i członek Biura Politycznego KC PZPR, sekretarz i bliski współpracownik Edwarda Gierka. Informację o jego śmierci przekazał polityk SLD, Krzysztof Janik.

Fot. Warszawa w Pigułce

Przed chwilą media obiegła smutna informacja na temat śmierci byłego polityka, Edwarda Babiucha. Jako pierwszy o odejściu mężczyzny poinformował polityk SLD, Krzysztof Janik.

Zmarł Edward Babiuch. Starsi Go być może pamiętają. Młodsi nie muszą. Ale odszedł kawałek historii PRL. Ciekawe, czy ktoś z Jego następców to dostrzeże.

Opublikowany przez Krzysztofa Janika Wtorek, 2 lutego 2021

Edward Babiuch od 1969 roku pełnił mandat na Sejm PRL V, VI, VII i VIII kadencji. Od 1970 roku do 1980 był członkiem Biura Politycznego, pełnił też stanowisko sekretarza KC PZPR. W latach 1976-1980 pełnił też funkcję zastępczy przewodniczącego Rady Państwa. Był bliskim współpracownikiem Edwarda Gierka. W 1980 roku był przez kilka miesięcy premierem, ale w wyniku strajków sierpniowych, stanowisko to stracił.

Polityk otrzymał też wiele odznaczeń, a wśród nich między innymi Krzyż Oficerski Odrodzenia Polski, Order Sztandaru Pracy czy Złoty Krzyż Zasługi.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c